16 ימים לפקיעת המנדט – שעון החול של נתניהו …

"האפשרויות שלפנינו חדות וברורות: ממשלה שעיקרה שמאל – לפיד, העבודה, מרצ, בתמיכת המשותפת, או ממשלת ימין יציבה וחזקה ל-4 שנים" – דברי ראש הממשלה נתניהו.

עוד הוסיף נתניהו ואמר : "הממשלה הבאה צריכה להגן על חיילי צה״ל מפני תביעות בית הדין הבינלאומי בהאג, צריכה לשמור על ההתיישבות, צריכה לשמור על הזהות היהודית של מדינת ישראל. רק ממשלת ימין חזקה תעשה זאת. אפשר להקים אותה בנקל. ולכן אני קורא גם לבנט וגם לגדעון סער – תצטרפו אלינו, בואו נקים את הממשלה הימנית החזקה שמדינת ישראל זקוקה לה ברגע זה.

אני קורא לבנט, מחר, להצטרף להצעה שלנו להקמת הוועדה המסדרת, שתשמור על הכוח של הימין ותשאיר גם לו זכות וטו. אין שום סיבה שיחבור לשמאל, לא בעניין הזה ולא בשום עניין אחר".

לאור סירובו של יו"ר הציונות הדתית , חכ"כ סמוטריץ – להקים ממשלה בתמיכת רע"ם, קרא רה"מ ליו"ר תקווה חדשה להצטרף אליו: "הליכוד זה הבית שלך". סער הבהיר בעבר שאין לו כוונה לחבור לנתניהו, וכך גם חברי סיעתו.

מנגד , שחרר יו"ר יש עתיד יאיר לפיד , הצהרה לתקשורת:

"אנחנו חייבים להחזיר את האמון בין האזרחים להנהגה. חייבים ממשלה שתאחד אותנו. לא ממשלת ימין, לא ממשלת שמאל – ממשלת אחדות ישראלית.

אנחנו עושים הכל ונעשה הכל – כל דבר – כדי להקים פה ממשלת אחדות ישראלית. ממשלה מתפקדת, טובה, יציבה ואכפתית.

מהיום הראשון של יש עתיד, אחדות היא הדבר שאנחנו חותרים אליו. אנחנו לא רוצים אחדות כי אין ברירה אחרת.

אנחנו רוצים אחדות כי זה הדבר הנכון. יש פה מיליוני ישראלים שנמאס להם לריב. נמאס להם מחוסר אחריות ושחיתות. נמאס להם מפולחן האישיות המביך שמתנהל מולם.

בממשלת האחדות הישראלית יהיו שלוש מפלגות ימין, שתי מפלגות מרכז, שתי מפלגות שמאל. ככה נראית אחדות. כשאנשים שונים עם דעות שונות מחליטים לעבוד יחד.

קורה פה משהו יותר גדול מכל חישוב פוליטי. זה יותר גדול "מהבייס", זה נסיון להציל את המדינה ממערכת מושחתת ומקולקלת שקורעת אותנו מבפנים. זו ההחלטה הנחושה לנהל את זה הפעם אחרת.

‏לפיד במענה לשאלת ‎טל שלו על נסיעתו לחופשה בארה"ב והיעדרותו מהטקסים ביום השואה ויום הזיכרון: "סיימתי לשבת ולשמוע את נתניהו מפאר את עצמו. הטקסים הממלכתיים האלה הפכו לפולחן אישיות".

אמש נפגש לפיד עם יו"ר כחול לבן בני גנץ, על רקע המשא ומתן על הקמת קואליציה של גוש השינוי. מדובר בפגישה השנייה של השניים מאז הבחירות האחרונות, והראשונה מאז המנדט הוענק לראש הממשלה נתניהו. לפיד צפוי להיפגש במהלך השבוע עם ראשי מפלגות נוספים, בעוד שהמגעים הישירים עם בנט עשויים להתחדש רק לאחר תום תקופת המנדט של נתניהו בעוד 16 יום.

שעון החול של נתניהו ממשיך לרוץ .

בשלב זה לא נצפה מוצא של ממש באף אחד מהתרחישים האפשריים.

לנתניהו נותרו 16 ימים כדי לנסות להרכיב קואליציה ובינתיים נראה שמאמציו מעלים חרס.

מה שיקרה לאחר מכן יקבע במידה רבה אם ישראל תלך לבחירות חמישיות או הארכה של שבועיים, או לחילופין הטלת המנדט על מועמד אחר או החזרתו לכנסת.

 

בד בבד, בגוש הימין מגבשים יוזמה חדשה-ישנה, לפיה יתקיימו בחירות ישירות לראשות הממשלה בלבד , יוזמה שעושה רושם שינסו לקדם בימין באופן חזק בימים הקרובים .

עוד כתבות שיעניינו אותך