שכם – "חגיגות ניצחון" …מפכ"ל המשטרה הורה על הסרת המחסומים נוכח העימותים בבירה .

בתום שורת היערכויות ביטחוניות ושיח עם מנהיגים מקומיים החליט מפכ"ל המשטרה רב-ניצב יעקב שבתאי להסיר את הגדרות מהטריבונה בשער שכם. המון רב של צעירים ערבים חוגג במקום בקריאות: "בדם ואש נפדה את פלסטין".

הצבת המחסומים בתחילת הרמדאן, עם תחילת הרמדאן , היוותה את אחד הטריגרים המרכזיים למהומות בשבוע האחרון.

המשטרה כרזה לאותם צעירים בערבית להפסיק לחגוג בכיכר. הם ציינו כי זה מקום מכובד וקדוש וציינו כי אנשים לא מגיעים להתפלל בגלל שפוחדים ממה שקורה במקום בימים האחרונים. מיד לאחר כריזת השוטרים רבים מהצעירים עזבו את המדרגות והתפזרו.

לאחר הסרת המחסומים אמר ח"כ עופר כסיף כי "כמו בסאגת המגנומטרים, ההתנכלות המשטרתית לפלסטינים בשער שכם נועדה לייצר פרובוקציה ואלימות. טוב שהוסרו הגדרות". הוא טען כי "רה"מ ושר הבט"פ הובילו בכוונה לשפיכות דמים וחשוב שיעמדו לדין על פשעיהם".

בן גביר: "התקפלות שתעלה לנו בדם".

ח"כ איתמר בן גביר (סיעת הציונות הדתית) אמר כי "ממשלת ישראל נכנעה לפורעים". לדבריו, "החלטת מפכ"ל המשטרה לאפשר לפורעים בשער שכם ניצחון בהסרת הגדרות היא התקפלות מבישה ופגיעה קשה בריבונות הישראלית. ידע כל פורע חוק כי מדינת ישראל מתרפסת ונכנעת אם יבצע מעשי לינץ ביהודים. ממשלת ישראל ומשטרת ירושלים נכנעו הערב לאלימות והתקפלו – ההתקפלות הזאת עוד תעלה לנו בדם רב".

בקרב בכירי המשטרה מקווים כי ההחלטה על הסרת המחסומים תביא לרגיעה בבירה ותשים קץ לעימותי השבועיים האחרונים בירושלים ובמוקדים הנוספים בהם התפתחו הפרות סדר (מעבר קלנדיה , חברון , שטחי יהודה ושומרון ועוד)

דבר נוסף שהפך לשגרה – צעירים ערבים תוקפים חרדים ומעלים את מעשיהם לטיקטוק. במהלך סוף השבוע למשל צעיר ערבי תיעד את עצמו מטריד בעיר העתיקה מבוגרים חרדים, הוא דחף אחד מהם והתעמת עם אחר. בשיא העימות הקולני בין השניים הנער הערבי נראה סוטר לחרדי וצועק.

עוד מעריכים בצה"ל כי לאירועים בבירה תהיה השפעה מכרעת על המשך הירי מרצועת עזה וועל הפרות סדר במוקדים נוספים.

דובר חמאס בעזה: ״משטרת הכיבוש הסירה את מחסומיהם בשער דמשק (שער שכם) לאחר מהפכת הנוער בירושלים. זוהי דוגמה ליכולתו של הנוער הפלסטיני להתריס, להתנגד ולהטיל את רצונו על הכובש.״

 

עוד כתבות שיעניינו אותך