שיטפונות בערבה ובאזור ים המלח

על אף אזהרות משיטפונות בערבה ובאזור ים המלח, מטיילים רבים פקדו את האזורים הללו. כתוצאה מכך: מטיילים הוצאו מנחל צפית, רוכב אופנוע חולץ עם היפותרמיה. כביש 90 נחסם ליד מלונות ים המלח בגלל הצפה.

הגשמים בדרום גרמו היום (שבת) לשיטפונות בזק בנגב ובערבה. עשרות מטיילים נחלצו בשלום שהגיעו שהגיעו על אף האזהרות. דווח במד״א על רוכב אופנוע שחולץ עם היפותרמיה קלה מהצפה בכביש חצרים-באר שבע.

מטיילים בנחל ערוגות
נחל ערוגות/ צילום: יותם סיני

חובש בכיר במד"א יאסר אבו קויידר סיפר:

”כשהגענו למקום, ראינו גבר על גבעה בין העצים לאחר שנתקע עם האופנוע בנחל שהוצף. הוא היה בהכרה מלאה ועובר אורח שחלף והבחין בו הזעיק עזרה. חילצו אותו אלינו, הוא סבל מהיפותרמיה קלה והיה רטוב. הענקנו לו טיפול רפואי שכלל חימום חום הגוף ופינינו אותו במצב יציב לבית החולים".

זרימה חזקה נרשמה בנחלים רבים במדבר יהודה, ובפרט באזור ים המלח. המשטרה הודיעה אחר הצהריים כי כביש 90 נחסם לתנועה בשני הכיוונים בקטע שבין מחסום דרגות למלונות ים המלח עקב הצפה על הכביש.

עשרות מטיילים תועדו במסלול בריכת צפירה בערוץ נחל צאלים. למרות אזהרת השיטפונות שדווחה מראש ולמרות הודעה על סגירת מסלולי ההליכה במדבר יהודה. מטיילים סיפרו כי, פקח רשות הטבע והגנים ג'מיל אלאטרש עבר כמה פעמים בין המטיילים במדבר יהודה והזהיר אותם מפני הסיכוי לשיטפונות בזק.

מצוקי דרגות
מצוקי דרגות/ צילום: מתן מוראד

כמויות גשמים גדולות ירדו גם בערבה התיכונה. מהמועצה האזורית נמסר כי, בתוך עשרים דקות בלבד נמדדו בעין יהב 9.1 מ"מ של גשם. נדב אילון מיחידת החילוץ ערבה תיכונה סיפר כי מתנדבי היחידה הוציאו מטיילים ממסלולים כמו נחל צפית, המכתש הקטן, נחל נקרות, נחל פרס, נחל צין ונחל תמר.

מטיילים תועדו באוהל בלב נחל נמיה הזורם, לאחר שאתמול הקימו אותו במזג האוויר השמשי, אך הגשמים העירו אותם והם מצאו עצמם בתוך שיטפון ומיהרו לארוז את הציוד. כמו כן, בעקבות מזג האוויר, נסגרה למבקרים שמורת עין גדי. רשות הטבע והגנים פרסמה אזהרה מעודכנת למטיילים מפני שיטפונות בזק בכל מרחב מדבר יהודה ובערבה התיכונה.

נחל נמיה
נחל נמיה/ צילום: גל לב

עוד כתבות שיעניינו אותך