שטראוס מקימה מפעל חדש: מהמרת על שוק תחליפי החלב

שטראוס הולכת להשקיע 150 מיליון שקל במפעל שיוקם בצפון. היא תייצר בארץ את המוצרים הטריים של המותג אלפרו. במהלך זה תנסה לקחת נתח מהשוק של תנובה שמוביל בשוק החלב הצמחי.

הולכת על שוק תחליפי החלב

שטראוס תקים מפעל חדש לייצור חלב צמחי טרי ומוצריו: יוגורט, מעדנים ועוד, של המותג אלפרו. במהלך משקיעה החברה תקציבי ענק של 150 מיליון שקל. בניית המפעל תחל בקרוב, והוא ישתרע על פני 4,000 מ"ר לא רחוק ממחלבות שטראוס באחיהוד, בו יועסקו מאה עובדים. הציפייה בשוק היא שהייצור המקומי יגרום לירידה במחיר.

בישראל שוק מוצרי החלב מהצומח מניב כיום כ-426 מיליון שקל בשנה לעומת תשעה מיליארד שקל בכל שוק מוצרי החלב. לכן, ההשקעה הגדולה של שטראוס במפעל מסמן כי היא מאמינה בצמיחה עתידית משמעותית של התחום.

 ישראלים עוברים לחלב צמחי

בישראל נרשמה צמיחה של 36% מ-2019 בתחום תחליפי החלב לפי סטורנקסט. מקור הצמיחה לא מגיע רק מטבעונים, אלא ביותר ויותר צרכנים שמלבד רווחת בע"ח, בוחרים בחלב צמחי מסיבות בריאותיות. כמו כן, רבים בוחרים לותר על חלב פרה בשל ערכי קיימות ושמירה על כדור הארץ. שכן, תעשיית החלב נחשבת למזהמת במיוחד בעקבות גזי החממה הרבים שפולטות הפרות. בשנת 2020 צמחה הקטגוריה בישראל ב-11%.

הקמה של מפעל מזון בסדר גודל כזה הפכה לנדירה בענף. כאמור שטראוס עצמה פתחה את המפעל האחרון שלה לפני כ-20 שנה. הקמת המפעל מביאה עמה קטגוריה חדשה לגמרי שלא הייתה קיימת עד כה בייצור בשטראוס.

המעבר של מותג אלפרו משסטוביץ' לשטראוס התאפשר, לאחר שלפני שלוש שנים חברת דנונה העולמית, השותפה שבבעלותה 20% ממחלבות שטראוס, רכשה את וויטוייב פודס, יצרנית מזון צמחי שבבעלותה מותג תחליפי החלב "אלפרו". הצפי היה שעם הרכישה, דנונה תעביר את הזיכיון לידי שותפתה בישראל.

תחליפי חלב של אלפרו
תחליפי חלב של אלפרו | צילום: אביגיל עוזי, צביקה שיטלר, יובל חן

אלפרו היא היצרנית המובילה בעולם למוצרי חלב מהצומח והיא נמצאת בבעלות דנונה, השותפה שבבעלותה 20% ממחלבות שטראוס. עד כה מוצרי אלפרו ששווקו בארץ היו עמידים ונמכרו על המדף הרגיל. אך, המפעל החדש יאפשר לייצר מוצרים צמחיים טריים, שישווקו במקרר. זו האופציה המועדפת על הצרכנים ובכך גם חושפת את המוצרים הצמחיים גם בפניהם של צרכני חלב רגיל.

נלחמים בתנובה

שטראוס החלה את צעדיה בעולם המוצרים הצמחיים לפני מספר שנים. תחילה נכנסה בתור שותפה בסטארט-אפ שפיתח את המעדנים "סום" ו”יופיקס". כיום תנובה היא החברה ששולטת בשוק החלב הצמחי בישראל עם נתח שוק של כ-57% לעומת 18% בלבד של אלפרו. כלומר, עצם הקמת מפעל המייצר מוצר מתחרה, שטראוס ״מצהירה״ כי היא פועלת בכדי לקחת מנתח השוק של תנובה. המתחרה תנובה, הייתה בין הראשונות לגלות את הפוטנציאל של הקטגוריה, שמהווה עבורה מנוע צמיחה משמעותי. היא נהנתה מהיתרון שמוצריה היו היחידים שמשווקים כטריים במקררים. אך, לפני כשנה נכנסה מתחרה נוספת- טרה ששיווקה מוצרים צמחיים של VALSOIA מאיטליה, שנמכרים תחת המותג משק צוריאל.

עוד כתבות שיעניינו אותך