קבוצת לוחמי כיפת ברזל חלו בסרטן

הלוחמים אשר פעלו בשליחות המדינה במסגרת שירותם הצבאי עבדו בסמיכות למכ"ם גדול מימדים המכונה "טוסטר".

קבוצת הלוחמים טוענת לקשר ישיר והדוק בין שרותם למחלה בה חלו. בצה"ל דוחים את הטענות .

בהתארגנות של קבוצת לוחמים אשר שירתו במערך כיפת ברזל וחלו בסרטן לקראת סוף השירות הצבאי או זמן קצר לאחר שחרורם מצה"ל טוענים חברי הקבוצה לקשר בין השירות במערך לבין המחלה בה לקו.

מגובים במסמכים , טוענים חברי הקבוצה כי שיעור התחלואה מקרב חיילי המערך גבוה במיוחד.

בצה"ל, מציגים בתגובה נתונים אחרים תוך הצמדות חד משמעית לאמירה כי הנתון איננו חריג בשום קנה מידה.

תחקיר "ידיעות אחרונות" שיפורסם מחר, מביא את סיפוריהם של כעשרה מחיילים אלו.

שיר טהר הייתה לוחמת בסוללת הטילים גילתה שנה אחרי השחרור שהיא חולה בלוקמיה. חבר שהגיע לבקר אותה בזמן הטיפולים האינטנסיביים סיפר לה שגם הוא חלה בסרטן. אותו חבר נפטר, ולאחר מכן הלכה לעולמה חברה נוספת. מאז שיר מנסה לאתר עוד חיילים שחלו לאחר שירות בסוללה – היא הגיעה ל-30 מקרים.

בתגובת דובר צה"ל נמסר ל"ידיעות אחרונות", "צה"ל רואה בבריאות המשרתים חשיבות עליונה ופועל על מנת לשמור עליה ולאתר מקרי תחלואה חריגים. לאחר בדיקה מקיפה לא נמצא שיעור תחלואה חריג בקרב משרתי כיפת ברזל והגנ"א. עם פריסתה של כל סוללה בשטח ובאופן עיתי נבדקת העמידה בטווחים וברמת הקרינה בכל סוללה על ידי בודקים מוסמכים, אשר בוחנים את מאפייני האתר שבו נפרס המכ"ם בהתאם להוראת קצין הרפואה הראשי להגנה על חיילים מקרינה, אשר מחמירה על התקן הקבוע בחוק האזרחי".

"במהלך הביקורת מנוטרת הקרינה הבלתי מייננת סביב המכ"ם ונבדקים אמצעי בטיחות, כגון שילוט או גידור. גורמי הרפואה בצה"ל, ובחיל האוויר בפרט, ערכו בדיקה מעמיקה על בסיס נתונים רחבים על מנת לבחון את הטענות שעלו בנושא ולבדוק את שכיחות התחלואה בקרב משרתי כיפת ברזל. בסיום התהליך לא נמצא הבדל בשכיחות או בסוג התחלואה בין משרתי כיפת ברזל לגדודי הביקורת בעלי מאפיינים דומים שנבדקו. סוגי התחלואה שנמצאו נפוצים בקרב מאפייני האוכלוסייה שנבדקה".

 

עוד כתבות שיעניינו אותך