צפי: ירידה של 3% בתעריפי החשמל

הערכות מציגות כי תעריף החשמל למשקי הבית יירד בתחילת 2021 ב-2.8%. ההוזלה הייתה יכולה להגיע ל-5%-8%. אך, ברשות החשמל פיצלו את ההוזלה.

רשות החשמל, הרגולטור שאחראי על יצרני החשמל השונים, מעריכה היום (שלישי) שתעריף החשמל למשקי הבית ירד בתחילת 2021 ב-2.8%. ההערכות הראשוניות וסגירת המכירה של תחנת הכוח ברמת חובב, סימנו ירידה של כ-3%-5%.

רשות החשמל מודיעה

לפי רשות החשמל, סך ההפחתה בתעריף החשמל הביתי הנוכחי יהיה כ-53 אג' לקילוואט/שעה. כלומר אגעה לכ-3.8% הזולה. אולם, בשקלול עלויות מערכת ותשלומים אחרים השיעור הסופי שנאמד בתחילת דצמבר הוא כ-2.8%, זאת טרם שמיעת הערות הציבור או שחקנים אחרים במערכת.

על פי ההערכות במשק האנרגיה, ההוזלה הייתה אף יכולה להגיע ל-5%-8%, אולם ברשות החשמל העדיפו לפצל את ההוזלה ולהמתין עם חלקים אחרים שאולי יוכלו להגיע לציבור בתחילת 2022. הפיצול נעשה ממספר סיבות. ראשית, שבמידה ויהיו בחירות בקרוב, סביר כי הפוליטיקאים ילחצו להוריד כמה שניתן את תעריף החשמל לצרכים פוליטיים. שנית, איו וודאות בתהליכים שקורים במהלך שנת 2021, לכן מעדיפה לא להוריד את כל התעריף בבת אחת, אלא להמתין ובכך להימנע ממצב עתידי של העלאת התעריף בשנת 2022.

אילוסטרציה: עמוד חשמל

הסיבות לירידה בתעריף הם שונות. מכירת תחנת הכוח הצפויה ברמת חובב תוביל להפחתה של כ-5.5% בתעריף החשמל, אליהם יש להוסיף ירידה מקבילה של כ-1.9% במחירי הדלקים שבהם השתמשו בישראל לייצור חשמל.

מנגד, גורמים אשר פגמו בהפחתה בתעריף החשמל היו סבסוד מתמשך של שימוש באנרגיות מתחדשות, ששיעורו בתעריף הוא כ-1.4%. וכן, כניסה לתוקף של מס חדש על שימוש בפחם ובשיעור שהשפיע לרעה על כ-1.5% מתעריף החשמל.

הירידה הצפויה, ככל שתישאר ללא שינוי, צפויה להשפיע באופן חיובי הן על תעריף המים, וזאת בשל השימוש הנרחב של מתקני ההתפלה בחשמל.

עוד כתבות שיעניינו אותך