סיכום נתוני 2020 בב״ש: חזקה בבנייה וגרועה לחינוך, לעסקים ולקשישים

שנה לא פשוטה עברה על העיר והמדינה כולה. לצד התמודדות עם משבר הקורונה, העיר המשיכה להתפתח ולגדול. אך מנגד, האבטלה ממשיכה לעלות, עסקים קורסים והנתונים מציגים תמונה פחות טובה בעיר: עיר שמסוכנת לקשישים ובעלת תוחלת חיים נמוכה מהממוצע הארצי. 

עם אילו נתונים באר שבע פותחת את 2021?

פיתוח שכונות חדשות

העיר גדלה ומפתחת. עוד ועוד שכונות נבנות ברחבי באר שבע. ביניהן: שכונת כלניות, סגליות, הפארק ופסגת רמות. בשכונות אלה נבנות אלפי יחידות בנייה ייחודיות ואיכותיות. לצד שכונות אלה מפותחים גנים ציבוריים, ושירותים תומכים.

פארקים ונחל באר שבע

רגע מקום בפארק, באר שבע
רגע מקום בפארק, פארק הסופרים| צילום: רגע מקום בפארק

בעיר נפתחו מספר פארקים ציבוריים, לרווחת תושבי העיר. פארק הנחל העירוני בבאר שבע שמציע שלל מתקנים, מרחבים ואטרקציות לכל המשפחה. בפארק משולבים אתרים היסטוריים, גשרים מעוצבים ועוד.

נחלל באר שבע
נחלל באר שבע | צילום: עיריית באר שבע

פארקים נוספים הוקמו בשכונה ב׳- פארק הסופרים מציע שביל ומרחב פתוח של דשא ומתקני ספורט רבים, לצד עסקים קטנים ושכונתיים. מתוכננים להיפתח בעיר פארקים ציבוריים נוספים לרווחת תושבי העיר שבהם יהנו ממרחבים ירוקים, ממתקני ספורט ייחודיים ואטרקטיביים, ואף איזורים אשר יכללו גם הצללות כמו פארק המשחקים ברמות.

חידוש המרחב הציבורי בשכונות הוותיקות

במספר שכונות וותיקות ברחבי העיר, החלו בביצוע עבודות לחידוש התשתיות הישנות. פעילות זו מתרכזת בהחלפת תשתיות מים, ביוב וכן סלילת כבישים ומדרכות וחידוש עמודי תאורה. העבודות האלה החלו כבר לפני מספר שנים. אך, השנה ניתן לראות שינוי משמעותי במרחב הציבורי.

קצת תרבות

תיאטרון הפרינג' באר שבע, הוא תיאטרון של יוצרים מהדרום, המקדם יצירה מקומית בעלת אג'נדה חברתית ייחודית. התיאטרון נפתח ב- 2012, ממוקם בלב העיר העתיקה באר-שבע ולאחרונה עבר שיפוץ וארגון מחדש.

תיאטרון הפרינג׳
תיאטרון הפרינג׳ | צילום: מנהלת העיר העתיקה

פרויקטים נוספים אשר נמצאים בתהליך של עשיה הם: בית המחול אשר יארח מופעים מהארץ בתחום המחול. בית הצלמנייה- מרכז שישמש לאומנויות הצילום בבאר שבע. וכן בית הסופרים, מוסד ספרותי-תרבותי עבור קהילת העיר באר שבע, שישמש כמוסד אקדמי עבור חוקרי ספרות מהארץ ומהעולם.

לצד פעילויות של התחדשות ובנייה בעיר, האבטלה בעיר גואה ועסקים רבים מתקשים לשרוד את הקופה הקשה.

עשרות אלפי מבקשי עבודה

על פי נתוני שירותי התעסוקה, ישנם 17,000 מבקשי עבודה בבאר־שבע אשר מהווים 16% מכוח העבודה בעיר. בהתפלגות מגדרית עולה כי בעוד 52.8% מכלל דורשי העבודה בישראל הן נשים לעומת 47.2% שמהווים הגברים, הרי שבבאר־שבע הרוב הנשי מובהק יותר כאשר נשים מהוות 55.31% מכלל דורשי העבודה.

בהתפלגות שמתארת את סיבת הרישום, בניגוד למגמה הארצית בה 56% מכלל דורשי העבודה הם כאלה שיצאו לחל"ת ולא פוטרו או התפטרו, בב״ש יוצאי החל”ת 47.7%, אינם מהווים רוב בקרב דורשי העבודה. בנוסף, בדומה להתפלגות הארצית, בב״ש שיעור דורשי העבודה האקדמאים עומד על 16% (לעומת 18% בארצי).

אחד מתוך 5 עסקים בעיר נסגרים

רשימת העסקים שהודיעו על סגירה בבאר שבע הולכת וגדלה. טרום המשבר היה קושי לעסקים בעיר, וכעת המצב הולך ומחריף. עסקים בעיר נתקלים בקשיים רבים. ראשית בפתיחת העסק, בקבלת רישיונות והיתרים. קיימת תחושה כי העירייה דואגת למקורבים ומתנהגת בצורה של איפה ואיפה עם עסקים שונים.

חנות להשכרה בעיר העתיקה ב״ש
חנות להשכרה בעיר העתיקה ב״ש | צילום: אילנה ציבן

מרבית הכנסות הארנונה של העירייה הם מכלל העסקים ברחבי העיר באר שבע. המגוון הרחב של מתחמי הקניות והעסקים השונים והמגוונים, הם מנוף כלכלי גדול מאוד לעיר. אך, עסקים רבים אינם עומדים בנטל וממשיכים להיסגר. הם זוכים למענקים זעירים שלא מסייעים להם לשרוד את החודש וכתוצאה מכך רבים מהם נאלצים לסגור. 

בעיר העתיקה של באר שבע עשרות של עסקים נסגרים מידי יום. ברחובות מרכזיים, במיקומים נחשבים, מופיעים שלטים "להשכרה", "למכירה". עסקים רבים עומדים סגורים כבר חודשים, אחרים נסגרו לאחרונה.

שימוש בתקציבי ענק בפרסום ובשיווק

בזמן שעסקים קורסים, נהנת העירייה מתקציבי ענק בתחומים שונים. קיימת פעילות ענפה ואגרסיבית בשיפור תדמית העיר, הן לגופי תקשורת שונים והן לתושבים. עלות השקעת העירייה בתחומי השיווק והפרסום השונים מוערך במיליוני שקלים. הפקה וצילום של סרטון בודד עולה לעירייה בין 30 ל-60 אלף שקל. העירייה מצטיינת בשמירה על קשר טוב וקרוב עם רוב גופי התקשורת המסקרים את הפעילות בעיר, ודואגת לסקר את הצד החיובי של פועלה.

צפו בסרטון שפורסם לאחרונה ע״י ראש עיירית ב״ש- רוביק דנילוביץ׳

השנה קיבלה עיריית באר שבע נתח מסך 73 מיליון שקלים שאושר בתקציב הרשות לפיתוח הנגב. בנוסף, בפרוטוקול הכספים של עיריית באר שבע מפורטים כלל מענקי העייריה. מענקים אלה כוללים מגוון רחב של תמיכה כללית: ממפעל הפיס, למשרדים ממשלתיים- משרד ראש הממשלה, משרד החינוך וכן משרד הבינוי והשיכון. אך, עסקים, מערכת החינוך והרווחה אינם מקבלים את התמיכה הראוייה והנחוצה להישרדותם.

חינוך: 1 מבין 5 הערים המשקיעות הכי מעט פר תלמיד

מתוך 17 הערים הגדולות בישראל, ב״ש מדורגת בתחתית הרשימה, מקום החמישי מהסוף, לצד נצרת, בני ברק בית שמש וירושלים. מסך כל התקציב הכולל של העירייה, היא משקיעה 14% בלבד במערכת החינוך ובדור העתיד של העיר והמדינה. במשבר הכלכלי הכבד של הקורונה הפערים האלה מרחיבים דרמטית את הפערים החברתיים. רשויות שמשקיעות בחינוך יכולות לרכוש מחשבים בעצמן לתלמידים שאין להם.  כפועל יוצא, בתקופת הקורונה ברשויות אלה, התלמידים לומדים יותר ובאיכות גבוהה יותר.

בית ספר רמות
בית ספר רמות, ב״ש | צילום: בית ספר רמות

כמו כן, נתוני הלמ״ס מציגים: במחוז דרום מצבם של 34 מתוך 52 מהמדדים פחות טוב מהממוצע הארצי. ב״ש זוכה לדירוג בינוני במדד איכות החיים. בתחומים רבים המדדים בנגב נמוכים מהממוצע.

בבאר שבע חיים פחות

הלמ״ס פרסמו את מדדי איכות החיים של 16 הערים הגדולות. באר שבע, המונה סך הכל 209,687 תושבים, זוכה בדירוג בינוני בלבד: מקום 8 מתוך 16. במחוז הדרום תוחלת החיים נמוכה מהממוצע הארצי והיא הנמוכה ביותר בארץ. 

תוחלת חיים
תוחלת חיים- הלמ״ס

אחד הנתונים הבולטים הוא היעדר יכולת להתקדם בעבודה. גם במערכת הבריאות בדרום יש קיפוח: ההערכה העצמית של בריאות נמוכה מהממוצע הארצי. עם זאת, הממשלה זוכה לאמון גבוה בדרום, כמו גם מערכת המשפט. יש לציין כי הנתון מסקר את שנת 2019, ולא את שנת משבר הקורונה, 2020, בה רבים בבאר שבע ובנגב התמודדו עם אבטלה ומחלה.

שיעור התעסוקה
שיעור התעסוקה- הלמ״ס

במחוז דרום מצבם של 18 מהמדדים טוב יותר מהממוצע הארצי, מתוך סך 52 המדדים. כלומר, ב-34 מדדים מצב העיר פחות טוב מהממוצע הארצי. באר שבע מובילה באחוז נמוך של חוסר שביעות רצון ממשך זמן ההגעה לעבודה, הערכת יכולת השפעה על מדיניות הממשלה, איכות מי השתייה ואחוז נמוך של תחושת אפליה.

שביעות רצון מהחיים, אמון כללי ושביעות רצון מהמצב הכלכלי
שביעות רצון מהחיים, אמון כללי ושביעות רצון מהמצב הכלכלי- הלמ״ס

יותר מקשיש אחד בחודש נפטר ערירי בביתו

לצד נתונים מדאיגים אלה, מצטרף הנתון העצוב שמפרסמים זק״א בסוף שנת 2020. באר שבע היא אחת הערים המסוכנות ביותר בישראל לקשישים עריריים. ב״ש נמצאת בראשית הרשימה עם 13 מקרים, לצד ירושלים (18 מקרים) ופתח תקווה (12 מקרים). זהו נתון מדאיג ועצוב מאוד לתושבי באר שבע. רבים מהקשישים הם ללא משפחות ותמיכה חברתית, וכך הם מסיימים את חייהם.

צילום: דוברות זק״א
צילום: דוברות זק״א

עוד עולה מהדיווחים כי השנה היו מקרים קשים של אנשים שחיים לבדם. הקשישים נשכחו מבלי שאיש ידע על מותם. הם נמצאו רק בגלל הריח הנוראי שדלף מהדירה לחדר המדרגות. או לחילופין המים שגלשו מהאמבטיה או כי מישהו נזכר בהם אחרי הרבה זמן.

עוד כתבות שיעניינו אותך