סגר מיום ראשון: אלה כל ההגבלות שיכנסו לתוקף גם בבאר שבע

ישראל הולכת לסגר שלישי, שיתחיל ביום ראשון ויימשך לפחות שבועיים. עסקים שחזרו לעבוד לא מזמן שוב נסגרים. עלייה בתחלואה ובמספר המאושפזים בבית החולים סורוקה, לצד מחסור בתורים לקבלת החיסונים.

אלה הן ההגבלות המרכזיות שיכנסו לתוקף מיום ראשון

הסגר הנוכחי יהיה דומה לזה שהוטל על ישראל בחגי תשרי. לפיו ניתן יהיה להתרחק מהבית עד 1,000 מטר, למעט מקרים חריגים ויציאה להתחסן. יוטל איסור שהייה בבית מגורים של אדם אחר למעט משפחה גרעינית. המסחר, הבילוי והפנאי ייסגרו במלואם פרט למשלוחים וללא איסוף עצמי (טייק אווי).

סגר/ צילום: Flash 90

עסקים שאינם מקבלים קהל יעבדו במתכונת של 50% מההיתרים הנוכחיים. כמו כן, הסופרמרקטים ורשתות הפארם יישארו פתוחים.

תתאפשרנה התקהלויות של עד 20 בני אדם בשטח פתוח ועד 10 בחלל סגור. המספרים תקפים גם לבתי הכנסת. התחבורה הציבורית תצומצם ותפעל במתכונת של 50% מנפח העבודה הרגיל. אמש במשרדי הממשלה התקיים דיון ובחנו את השאלה אם האוטובוסים הבינעירוניים יפעלו בסופי השבוע. וכן, האם התחבורה הציבורית תפעל אחרי השעה 22:00. בשלב זה מסתמן שהתשובה לכך היא חיובית.

שינוי בהחלטה בנוגע למערכת החינוך

כאמור, תחילה הוחלט כי גני הילדים וכיתות א'-ד' וי"א-י"ב ילמדו בסגר עד השעה 13:00. דבר זה עורר זעם בקרב ההורים ופעילים במערכת החינוך. כתוצאה מכך, המתווה שונה- סוכם כי התלמידים ילמדו במתכונת רגילה, כולל צהרונים בגנים ובכיתות הנמוכות.

תלמידים בקורונה
תלמידים בקורונה- אילוסטרציה/ צילום: אינג אימג'

לכאורה ישראל מובילה במתן החיסונים. אך, בבאר שבע עולה כי התורים לקבלת חיסונים הם רק מאמצע ינואר בשנה הבאה. גם כאשר מדובר בחולים בני 60 פלוס, מתחסנים מבאר שבע נשלחים להתחסן בערים סמוכות: אשקלון, רהט, נתיבות או קריית גת. מאידך, כאלה שלא שייכים לקבוצות סיכון, ונחשבים מובילי דעת קהל, מעלים לרשתות החברתיות תיעוד שלהם מתחסנים.

במשרד הבריאות ובמטה הקורונה מזהירים מפני קריסת בתי החולים. התפוסה הכללית של סורוקה עומדת כרגע על 67.85%. בבית החולים סורוקה, מאושפזים ביחידה לטיפול נמרץ קורונה ובמחלקה פנימית קורונה בסורוקה, 26 מטופלים מהם 15 במצב קשה (מתוכם 5 מונשמים), חולה בינוני והיתר במצב קל. בבית החולים אין כוונה לפתוח מחלקות קורונה נוספות מעבר לקיימות.

נתוני משרד הבריאות

ע״פ נתוני משרד הבריאות, בבאר שבע יש כרגע 421 חולים מאומתים, כאשר רובם שרויים בבידוד ביתי. 1,900 איש שבאו במגע עם חולה מאומת, נמצאים בבידוד ביתי. היקף הבדיקות החיוביות בעיר עומד על 3% בלבד. כמו כן, העיר נחשבת עיר צהובה על פי תוכנית הרמזור של משרד הבריאות והציון שלה יציב. יש לציין כי לפני 10 ימים באר שבע הייתה עיר ירוקה.

החלטת הממשלה על הטלת סגר נוסף הציפה מחדש את התסכול בקרב בעלי העסקים. חנויות הרחוב, רובן עסקים קטנים שנפתחו רק לפני חודש וחצי לאחר שהיו סגורות במשך חודשיים, עדיין מנסות להתאושש מהסגר הקודם. באר שבע, שעיקר כלכלתה מתבסס על מסחר ותיווך, מדובר במכה קשה מאוד. קיימת הערכה כי בעקבות הסגר, היקף המובטלים בבאר שבע יזנק עוד מעבר לכ-20 האחוזים.

בליקר בייקרי באר שבע
סגור מעל 3 חודשים: בליקר בייקרי גרנד קניון/ צילום: נדב לוגסי

יש לציין כי עסקים רבים ברחבי העיר אינם פתוחים כבר מספר חודשים, הסגר הקרב הוא מכה נוראית עבורם. כפי שפורסם לאחרונה, אחד מתוך 5 עסקים ברחבי העיר העתיקה נסגרים בכל עת. כמו כן, מספר גדול של עסקים לא שבו לפעילות כבר מספר חודשים. הברים, בתי הקפה, ועסקים נוספים שלא פתחו מערך משלוחים סופגים הפסדים כלכליים כבדים והם עלולים להישאר סגורים עוד ימים רבים.

סגירת ה״איים הירוקים״

בעיר אילת ובים המלח שנפתחו רק לאחרונה במסגרת פיילוט "האיים הירוקים", נערכים שוב לסגור את שעריהם, כבר ביום ראשון הקרוב.

"הכי קל זה לסגור את השאלטר ולשלוח את כולם הביתה", תיאר רן אחינועם, מנכ"ל מלון ישרוטל ים סוף באילת. "קשה להסתכל היום לעובדים ולמשפחות ולשלוח אותם שוב הביתה לחל"ת ולחוסר מעש. אנחנו דוהרים למקום של 'עיר ביטוח לאומי'".

אילת
אילת

מנכ"ל רשת מלונות פתאל משה בן חיים אמר:

"עשינו פה עבודה מצוינת, שמרנו על התו הסגול. כל מי שהגיע לעיר בא אחרי בדיקת קורונה, אני חושב שלא צריך לעצור את המתווה הזה של האיים הירוקים – להיפך – זה עודד אנשים ללכת לעשות בדיקות". שני תיירים בעיר הנופש הדרומית, ניסים ודורית מנתניה, זעמו: "המקום הבטוח ביותר בארץ זה אילת. אם תסתכלו מסביב, תראו ששומרים פה מרחק ואין התקהלויות או מסיבות כמו בדובאי”.

 

ים המלח
ים המלח/ צילום: רויטרס

מכוני היופי והמספרות מלאים עד אפס מקום

בהלת הציבור אודות הסגר, הובילה את מכוני היופי והקוסמטיקה וגם המספרות לעבוד ללא הפסקה.  הציבור נהר לטיפולי האסתטיקה האחרונים לפני הסגר. בעלי מספרות סיפרו כי מאתמול הם במבול של טלפונים ושפניות רבות נאלצו להיענות בסירוב עקב העומס.

הפסד כלכלי כבד

סגר שלישי צפוי לעלות למשק כ-26.8 מיליארד שקלים, וזאת גם אם הוא יימשך רק שבועיים-שלושה. היציאה מכל סגר היא הדרגתית ונזקיו נמשכים עוד שבועות רבים לאחר מכן, בעוד שהנזק המיידי יסתכם בכ-16.2 מיליארד שקלים ובתקופת היציאה הוא יגיע לכ-10.6 מיליארד שקלים נוספים.

עוד כתבות שיעניינו אותך