נתניהו דרש והממשלה תצביע על סגירת השמיים לשבועיים

סגירת נתב״ג:

נתב״ג
נתב״ג | צילום: istock

משרד הבריאות: ״צעד חריג״

ראש הממשלה בנימין נתניהו הנחה אמש (שבת) לצמצם את הפעילות בנתב”ג תוך 24 שעות. במשרד הבריאות חוששים ומתריעים, נתניהו הורה על צעד חריג בדרך לסגירת השמיים. הממשלה תתכנס היום לאשר את תקנות סגירת השמיים למשך 14 יום.

במידה ויואשרו התקנות החדשות, יורשו לצאת לפועל רק טיסות עם מקרים חריגים (הלוויות, דיפלומטים וכניסת עובדים זרים). בנוסף, טיסות המטען יימשכו כרגיל. בדיון שקיים נתניהו עם שרי הבריאות והתחבורה ובכירים נוספים, סוכם באופן עקרוני על ההגבלות הבאות למשך 14 יום.

סגירת נתב״ג לטיסות
סגירת נתב״ג לטיסות | תמונה: istock

ההגבלות העומדות בפני אישור:

  • איסור כניסה ויציאה של טיסות נוסעים זרות וישראליות.
  • גיבוש מתווה נפרד למקרים הומניטריים שיצריכו טיסות מיוחדות.
  • צמצום היתר ההגעה לנתב"ג, כך שיתאפשר רק במקרים חריגים שיאושרו ע"י ועדה בראשות מנכ"לי משרדי הבריאות והתחבורה.

נתניהו דרש כבר במהלך סוף השבוע, בתוך 24 שעות, לאשר טיסות רק לצרכים חיוניים. כלומר, לא לאפשר גם למי שרכש כרטיסים לפני תחילת הסגר להמריא מישראל. בכירים במשרד הבריאות ימליצו לסגור לחלוטין את הקו לדובאי לתיירים וגם לטיסות עסקיות.

שרת התחבורה תומכת במהלך

שרת התחבורה מירי רגב הביעה תמיכה בעמדה זו בדיונים הפנימיים, בעיקר בשל המוטציות שהתגלו שם. בדיון הערב רגב הציעה סגירה מידית של השמיים ל-14 ימים הקרובים ולהביא תקנות בריאות בנושא לאישור עוד הלילה.

בכירים במשרד הבריאות הזהירו גם כי "פתיחת נתב"ג תביא לעיכוב בפתיחת המשק”. בנוסף, הודיעו כי במידה ובכל זאת יוחלט על המשך הטיסות, המחוסנים יחויבו בכניסה לבידוד.

גורמים שנוקטים בגישה מחמירה יותר במשרד הבריאות הדגישו כי יש להמתין עד למספר של לפחות 5 מיליון מחוסנים לפני שמאפשרים את פעילות נתב”ג. עקב הצמיחה במספרי התחלואה הגבוהים והמוטציות שהגיעו לכותלי ישראל, הם דורשים לאסור יציאה לחו״ל מהארץ גם לאחר הסגר. ההערכה היא שנגיע ליעד זה בתחילת מרץ, כאשר זה תלוי בהיענות של הציבור.

השרה רגב ובכירי משרד הבריאות אמרו בדיונים הסגורים, כי יש לאסור על יציאה לחו"ל, פרט לצרכים חיוניים. כלומר, כל מי שירצה לטוס לחו"ל יצטרך לעבור ועדת חריגים. בשלב זה אין כוונה לאפשר יציאה לחופשה ולמטרת תיירות. הדיונים המכריעים סביב הנושא יימשכו גם היום.

טרם ידוע עד מתי עשויות ליהמשך ההגבלות בנתב״ג. אך, משרד הבריאות נמנע מלספק תאריך סיום להגבלות הללו. הם מבהירים כי מדובר במספר שבועות לכל הפחות.

יו"ר תקווה חדשה, השר לשעבר גדעון סער, אמר:

"נזכרו לסגור את שער האורווה אחרי שכל הסוסים כבר ברחו. קרוב לשנה בה ממשלת המחדל אפשרה להיכנס לארץ ללא בדיקות ואכיפת בידוד והתעוררה רק לאחר שהגענו ללמעלה מ-4,200 קורבנות בנפש, כאלף מהם רק בחודש האחרון. הכשל הניהולי הגדול בתולדות ישראל חייב להוביל להחלפת האחראי לו: נתניהו".

עוד כתבות שיעניינו אותך