נוטשים את וואטסאפ: הבחירה החדשה של הישראלים 

ההודעה על שיתוף המידע עם פייסבוק עוררה זעם בקרב רבים. המתחרה האנונימית מדורגת בראש טבלת ההורדות. כל הפרטים על האפליקציה החדשה שזכתה לשבחים מאילון מאסק ומאדוארד סנודן.

צילום: istock

התנאים החדשים של וואטסאפ  

וואצטספ הודיעו על התנאים החדשים שבמסגרתם תשתף את המידע עם פייסבוק. כתוצאה מכך, בימים האחרונים האפליקציה המתחרה, סיגנל (Signal), כבשה את המקום הראשון בטבלת האפליקציות החינמיות המורדות ביותר באפסטור של אפל ובחנות פליי של גוגל ברחבי העולם, כולל ישראל.

אחת הסיבות היא ציוץ מיום חמישי האחרון של אילון מאסק, מנכ"ל טסלה והאיש העשיר בעולם, שהמליץ ל-42 מיליון העוקבים של בטוויטר "להשתמש בסיגנל". היישום שעד לפני שבוע רובנו לא הכרנו טיפס לראש טבלת ההורדות במדינות רבות בעולם, בינהן: הודו, שוויץ, אוסטריה, גרמניה והונג קונג.

אילון מאסק
אילון מאסק

המלצתו של מאסק הובילה גם לזינוק של יותר מ-1,000 אחוזים בשווי המניה של חברה בשם Signal Advance הנסחרת בבורסה. אך, פרט לשם אין לה כל קשר לאפליקציית ההודעות. "מובן שאנשים רוצים להשקיע בצמיחה העצומה שלנו, אבל אלה לא אנחנו", נכתב בציוץ של סיגנל.

כיצד פועלים הישראלים?

גולשים רבים ברשתות החברתיות זעמו בשבוע האחרון על ההחלטה של פייסבוק, וקראו לחבריהם לזנוח את וואטסאפ ולעבור לסיגנל. בעמוד הטוויטר של ארגון ״פרטיות ישראל״ פרסמו סקירה המשווה בין הפלטפורמות השונות, עם דגש כי ההמלצה היא לעבור ולהשתמש בסיגנל.

"פרטיות ישראל״ רשמה בטוויטר:

״חושבים לעבור מוואטסאפ? יש אלטרנטיבות. והן לא רעות בכלל…מצרפים שוב את הסקירה המשווה שערכנו בין האפליקציות השונות״:

כך התפתחה פלטפורמת Signal

השירות המוצפן והחינמי פותח בשנת 2014 על ידי Signal Foundation ו-Signal Messenger LLC. הם הקימו את החברה ללא מטרות רווח, והיא זכתה לשבחים מחוקרי אבטחה ופעילים למען הפרטיות, כולל אדוארד סנודן, הידוע בתור מדליף השחיתויות המפורסם בעולם.

בין היזמים של סיגנל נמנה גם בריאן אקטון, מייסד שותף של וואטסאפ שעזב את החברה האם פייסבוק בספטמבר 2017. לאחר התפטרותו השקיע אקטון 50 מיליון דולר באפליקציה. זאת, במטרה ״להוביל טכנולוגיה חדשה שתתרכז בפרטיות והגנה על המידע של כולם”.

סיגנל זמינה להורדה ל-iOS, אנדרואיד, ווינדוס, Mac ולינוקס. באמצעות אפליקציה זו תוכלו להקים קבוצות, למחוק הודעות ולערוך שיחות אודיו ווידאו. בנוסף, גם כאן תוכלו להשתמש בגרסת הדפדפו ולהשתמש ביישום במחשב. אך שלא כמו בוואטסאפ, תוכלו לשלוח הודעות נעלמות.

איך כל הבלאגן התחיל?

משתמשי וואטסאפ ברחבי העולם קיבלו בשבוע שעבר הודעת עדכון לתנאי השימוש והפרטיות של האפליקציה. החל מה-8 בפברואר וואטסאפ תחל לשתף מידע עם יתר הפלטפורמות הנמצאות בבעלות חברת האם- פייסבוק.

במידה והמשתמשים לא יאשרו את תנאי התקנון החדש- הם לא יוכלו להשתמש ביישום החל מהחודש הבא.

וואטסאפ אוספת ועשויה לשתף מטא-דאטה טכני. כלומר, סוג המכשיר שממנו אתם משתמשים, מספר הטלפון שלנו, מספרי הטלפון של אנשי הקשר שלנו, מידע על ההתחברות האחרונה שלכם לשירות ומידע דיאגנוסטי.

המטרה: ייצור אינטגרציה

סביר להניח כי מדובר בצעד נוסף באסטרטגיה עליה מייסד ומנכ"ל פייסבוק מארק צוקרברג. לפני כשנתיים הודיע כי בכוונתו ליצור אינטגרציה בין כל שירותי החברה. השירותים כוללים את אינסטגרם, וואטסאפ, מסנג'ר ואוקולוס.

וואטסאפ מחדדים 

ההודעות האישיות הינן מוצפנות. לכן וואטסאפ ופייסבוק לא יכולות לקרוא אותן. החברה לא אוספת מטא דאטה על התקשורת של המשתמשים הפרטיים עם משפחה וחברים. "בעוד שמפעילי תקשור סלולרית מסורתית מאחסנים מידע זה, אנו מאמינים שלשמור תיעוד שכזה על שני מיליארד משתמשים יהווה כזה סיכון לפרטיות ולאבטחת המידע, שלא נרצה לעשות כן”.

"תקשורת עם עסקים שונה מתקשורת עם משפחה וחברים”. כפי שמנהלים תקשורת עם כל חברה מסחרית. החברה יכולה לראות את האימיילים שנשלחים אליה או לחילופין להקליט את שיחות הטלפון עם לקוחותיה. כך גם בתקשורת של אותם עסקים דרך הוואטסאפ. החברות הללו משתמשות בתוכן הזה "למטרות שיווק, כולל פרסום בפייסבוק”.

עוד כתבות שיעניינו אותך