מצב חירום: ישראל בדרך לסגר שלישי?

אתמול נשבר שיא במספר הנדבקים מאז חודש אוקטובר. פרויקטור הקורונה אמר: ״אנחנו במצב חירום״. עקב המצב ייבחנו המשך הצעדים.

"אנחנו במצב חירום”

"אנחנו במצב חירום”, כך אמר פרויקטור הקורונה פרופסור נחמן אש בתום הערכת מצב שהתקיימה הבוקר (שלישי) במשרד הבריאות. עקב השיא שנרשם הבוקר במספר הנבדקים בחודשיים האחרונים, אמר פרופ׳ אש כי  "יש עלייה בתחלואה יחד עם תחושה בציבור שהקורונה הלכה".

 

פרויקטור הקורונה, פרופסור נחמן אש

הבוקר דווח על 1,227 מקרים מאומתים של נדבקים ביממה החולפת, זהו שיא מאז חודש אוקטובר. שיעור החיוביים עמד על 2.2% מסך כל הנבדקים. מספר החולים במצב קשה עומד על 264, מתוכם 99 מונשמים. 

לנוכח הנתונים המדאיגים בתחלואה, במשרד הבריאות יבחנו את המשך הצעדים הבאים. "נתכנס לחשוב מה הצעדים המיידים שצריך לעשות כהמלצה לקבינט. בינתיים נמשיך את הצעדים האינטנסיביים סביב החקירות, הבדיקות, הבידודים”.

צילום: חיים גולדבר

השבוע קבינט הקורונה הציג מספר של אזהרות וחלופות לסגר שככל הנראה יהיה קשה למנוע. בפני חברי הקבינט הוצג מחקר שטוען שלא ניתן למנוע את התפרצות נגיף הקורונה, ושסגר נוסף הוא בלתי נמנע.

שני הדרכים שהציג הקבינט להחלת הסגר הם: סגר קצר בקרוב או סגר ארוך מאוחר יותר כתלות בנתוני התחלואה. גם עונת החורף הקרובה ולוח השנה שכולל את החגים הקרבים ומדאיגים רבים. האפשרויות השונות להורדת התחלואה באמצעות סגר מוכוונות לימי החג.

האפשרות הראשונה כאמור סגר קצר, הוא בעצם הטלת שני סגרים קצרים בני 4-3 שבועות. הראשון מהם יתקיים החל מאמצע דצמבר ועד ינואר, וסגר שני צפוי לקראת חג הפסח. אפשרות הסגר השני צפויה בין פורים לפסח, תקופה של 8 שבועות. עם זאת, בניסיון אחרון להוריד את התחלואה נשקלת האפשרות לערוך מבצע ארצי של בדיקות הקורונה לכולם.

עוד כתבות שיעניינו אותך