מירון 2021 – משמחה עצומה ליגון גדול … 02.05.2021 – יום אבל לאומי

הליך זיהוי הגופות באבו כביר התחדש מיד עם צאת השבת, וכך גם ההלוויות של חלק מ-45 הנספים באסון במירון.

מלאכת הזיהוי התחדשה בצאת השבת, כשמתוך 45 הרוגי האסון, 42 גופות זוהו על ידי קרובי משפחה עד כה .

בטרם כניסת השבת, חלק מהמשפחות זעמו על העיכובים בהליך הזיהוי .

בין ההרוגים: ילדים, אב לבת שבועיים, זמר חסידי ושני זוגות אחים.

יום ראשון – הוכרז כיום אבל לאומי.

ליל שישי, כחצי שעה לאחר חצות, בשעה שבמירון היו לפי הערכות כ-100 אלף חוגגים. החליקו חלק מהחוגגים ממדרגות ביציאה הצרה ממתחם הדלקה של חסידות תולדות אהרן, ויצרו "מפולת אנושית", שתחתיה נמחצו השוהים ועשרות נדחקו למוות.

לאחר שפוזרה עננת העמימות , החלו להתברר ממדי האסון הנורא – האירוע נצרב בתודעה כ"האסון האזרחי החמור בתולדות המדינה" .

 

הליך זיהוי גופות ההרוגים באסון ההילולה במירון התחדש מיד עם צאת השבת במכון לרפואה משפטית באבו כביר.

הליכי הזיהוי במכון נפסקו שלשום לפני כניסת השבת בהוראת הרב הראשי , במקביל גם לוויות הנספים שכבר זוהו צפויות להתחדש הערב, ושמות נוספים מבין 45 ההרוגים .

בין הקורבנות ישנם צעירים ומבוגרים, חלקם הורים לילדים, וחלק מהקורבנות ילדים בעצמם.

אמבולנסים נראו הערב מחוץ למכון ובין היתר הגיעו לשם מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי ונציגי השירותים החברתיים של עיריות תל אביב, ירושלים ובני ברק. כיוון שחלק מהנספים מחו"ל, ישנן משפחות שטרם הגיעו לזהות את גופות יקיריהן.

רשות האוכלוסין הנפיקה עד כה 31 אישורי עלייה לטיסה, עבור בני משפחה של פצועים והרוגים באסון – והם צפויים להגיע ארצה ביממות הקרובות.

ההלוויות שלשום (שישי) נערכו בלחץ רב לקראת כניסת השבת, ובכדי להספיק בכמה מקרים ויתרו על ההספדים. המרוץ לכניסת השבת עורר גם מפח נפש כבד בבית העלמין סגולה בפתח תקווה, כאשר בהלווייתו של ידידיה חיות, בן 13 בלבד במותו, התברר כי הובאה הגופה הלא-נכונה, ובני המשפחה האבלים נאלצו לעזוב את המקום.

 

בעקבות האסון יחול ביום ראשון , יום אבל לאומי בישראל לאחר שהממשלה אישרה אתמול את הצעת ראש הממשלה בנימין נתניהו בנושא. דגלי המדינה יורדו לחצי התורן במבני ציבור, בבסיסי צה"ל ובנציגויות ישראל בחו"ל.

בעולם הביעו במהלך סוף השבוע בזה אחר זה תנחומים מרחבי העולם. בין היתר, יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן שיגר איגרת תנחומים לנשיא המדינה ראובן ריבלין ונשיא ארצות הברית ג'ו ביידן התקשר לנתניהו, הביע תנחומים – והורה לצוותו להציע לישראל את עזרת ארה"ב להתמודדות עם האסון.

עוד כתבות שיעניינו אותך