חיסוני מודרנה יגיעו בהמשך החודש לישראל

מודרנה הודיעה

משרד הבריאות הישראלי אישר את החיסון – מנות ראשונות יגיעו עוד החודש. חברת מודרנה עתידה לספק לישראל 6 מיליון מנות חיסון שיגיעו עוד החודש. ישראל היא המדינה השלישית בעולם לאשר את החיסון – אחרי ארצות הברית וקנדה.

חיסוני מודרנה
חיסוני מודרנה | צילום: רויטרס

מודרנה, יצרנית התרופות האמריקנית הודיעה כי משרד הבריאות הישראלי אישר את החיסון לקורונה של החברה. בנוסף, הצהירה מודרנה כי אספקת החיסונים לישראל תחל כבר החודש (ינואר). על פי ההסכם ישראל תרכוש מהחברה 6 מיליון מנות חיסון. כאמור כמות זו תספיק לחיסונם של 3 מיליון ישראלים נוספים.

ישראל מובילה בחיסון אזרחיה בעולם

ישראל היא המדינה השלישית בעולם לאשר את החיסון של חברת מודרנה, והראשונה שעושה זאת מחוץ לגבולות צפון אמריקה. המדינות אשר אישרו את החיסון עד כה הן ארצות הברית וקנדה. בימים אלה האיחוד האירופי, סינגפור, שוויץ ובריטניה בוחנים אישורו של החיסון.

מודרנה, עתידה לייצר מאות מיליוני מנות חיסון במהלך השנה הקרובה והיא פועלת במרץ בכדי להגדיל את התפוקה במפעליה. החברה כבר עוקפת את התחזיות במספר החיסונים המיוצרים. תחזית עדכנית העריכה כי כמות החיסונים שתיווצר תהיה גדולה ב-100 מיליון לעומת תחזיות קודמות.

חיסון קורונה של מודרנה
חיסון קורונה של מודרנה | צילום: יונתן זינדל

חוקרי FDA מדווחים ״החיסון יעיל ובטוח לשימוש״

ע״פ חוות דעת מקצועית של חוקרי ה-FDA, החיסון של מודרנה יעיל ובטוח לשימוש, ואין ספקות בקרב החוקרים לגבי בטיחותו של החיסון. יש לציין כי הניסויים שביצעה חברת מודרנה בוצעו על 30 אלף בני אדם. תוצאות הניסוי: 6 מקרי מוות אירעו בקרב קבוצה שקיבלה את החיסון ו-7 מקרי מוות נרשמו בקבוצת הפלסבו. החוקרים החליטו שמקרי המוות בקבוצת החיסון אינם קשורים לניסוי, שכן כמה מהמתים היו בני 75 ומעלה, כמה מהם סבלו מבעיות לב. כמו כן, נרשם מקרה התאבדות אחד.

בשורה נוספת היא לנשים בהריון. נתונים על השפעות החיסון בתקופת היריון התקבלו גם במסגרת הניסוי. 13 נסייניות נכנסו להיריון במהלך הניסוי, 6 מקבוצת החיסון ו-7 בפלסבו. בניסוי חלו 2 הפלות ושתיהן בקבוצת הפלסבו. נוסף לזאת, 3 נסיינים בקבוצת החיסון של מודרנה דיווחו על הופעת פציאליס – שיתוק בשריר הפנים. בקרב 2 מהם השיתוק חלף והשלישי נמצא בתהליך החלמה.

הופעת שיתוק בשריר הפנים הופיע ארבע פעמים גם בקבוצות החיסון של פייזר. חוקרים מעריכים גם שם שמדובר בשיעור הגיוני לאוכלוסייה. אך, לא ניתן לשלול קשר לחיסון.

עוד כתבות שיעניינו אותך