למרות משבר הקורונה: השקל ממשיך להתחזק

שער השקל ממשיך להתחזק מול המטבע האמריקני לנוכח: השקעות זרות, עודפי היצע של מטבע זר וניהול השקעות שמבצעים גופים מוסדיים. 

למרות משבר הקורונה, משבר כלכלי הגדול בתולדות המדינה, אי יציבות פוליטית הממושכת, היעדר תקציב מדינה והגירעון חסר התקדים, המטבע הישראלי לא מפסיק להפתיע ושובר שיאים. שער הדולר חזר בימים האחרונים והתייצב מול השקל ברמה של 3.34 שקלים לדולר – הרמה הנמוכה זה 12 שנים.

המשמעות של התחזקות השקל מול הדולר, היא שיש יותר דולרים שנכנסים למשק מאשר כאלו שיוצאים ממנו. כאשר כמות הדולרים במשק גדולה – מחיר הדולר יורד, והשקל מתחזק. מהן הסיבות לתופעה?

הסיבה הראשונה היא העודף בחשבון השוטף של מאזן התשלומים, כלומר כמות הכסף הנכנסת לישראל, גדולה מכמות הכסף שיוצא ממנה. הכסף הזר נכנס לישראל דרך הייצוא ודרך השקעות זרות. 

כמו כן, ההייטק הישראלי, שמהווה רכיב משמעותי בייצוא, לא נפגע בתקופת הקורונה ואף התחזק. בנוסף, בתקופה האחרונה התחזקה מגמת הגידול של השקעות זרות בישראל, לדוגמה רכישות של חברות הייטק.

הסיבה השנייה היא ניהול ההשקעות שמבצעים הגופים המוסדיים. בתקופות שבהן ישנה עלייה בשוקי המניות בחו”ל, הגופים המסודיים (כמו קרנות פנסיה) מגדילים את רכיב המניות בתיקים, שאותם הם רוכשים במטבעות זרים. כדי לנטרל את החשיפה לתנודות מטבע החוץ, כנגד רכישת המניות, גופים אלה מוכרים מט"ח (בעיקר דולרים). בפעולות אלה הם גורמים להתחזקות השקל.

מנהל המסחר בניירות ערך בבנק לאומי, רוני גיטלין, מסביר כי "אחרי שהשנה ראינו את השקל מגיע ל-3.88 דולר בזמן המשבר, לא נראה שזה הכיוון כרגע. כל זמן ששוק המניות מתאושש, נראה התחזקות של השקל מול הדולר, כשרק בנק ישראל יכול להאט את המצב". לדבריו, "נראה שהכיוון שאליו הולך השקל – הוא 3.20 דולר, ושם כבר שווה לראות אם הכיוון ישתנה בכמה אחוזים כלפי מעלה".

לעומתו, עפר קליין, הכלכלן הראשי של הראל, משוכנע שלא ניתן לדעת מה יהיה בהמשך. "אף אחד לא יודע מה יהיה השער של הדולר-שקל בעתיד”.״המגמה היא כעת התחזקות של השקל. המספר נגזר לא רק מביצועיו של השקל, אלא גם ממה שקורה עם הדולר בעולם".

עוד כתבות שיעניינו אותך