חשיפה: גוגל ופייסבוק ״משתפות מידע״

בתוך חודשיים תביעה נוספת נגד גוגל: נחשף הסכם שמסגרתו מתאמות פייסבוק וגוגל מחירים בתחום הפרסום הדיגיטלי. גוגל מכחישים את הדברים, אך ישנן תביעות נוספות בדרך.

על רקע מחאת העובדים והציבור נגד המדיניות הפאסיבית של פייסבוק שלא מסירה פוסטים מסיתים לאלימות של טראמפ, הופנו כלפי שתי ה״יריבות״ טענות מכיוון המפרסמים.

״נוהגת כמונופל בתחום הפרסום ברשת״

גוגל שוב תחת הרדר, חודשיים אחרי שקיבלה תביעת ענק מטעם משרד המשפטים האמריקאי בשיתוף 11 מדינות, תביעה נוספת ונפרדת הוגשה. ע״פ הטענה חברת-האם, אלפבית, נוהגת כמונופול בתחום הפרסום ברשת. במרכז התביעה החדשה עולה כי גוגל ו״יריבתה״ פייסבוק, שתי ענקיות הטכנולוגיה ביצעו הסכם לחיסול התחרות יחד. בשיתוף של 9 מדינות נוספות, מדינת טקסס מובילה את התביעה החדשה כנגד גוגל.

טענת התביעה היא כי גוגל מנצלת את כוחה המונופוליסטי כמנוע חיפוש כדי לפגוע בתחרות בענף הפרסום. זאת, באמצעות דרישתה לשלם עבור גישה לנתוניה על חיפושים שמתבצעים על גבי הפלטפורמה.בניגוד לתביעות קודמות, הפעם מדובר בתביעה אזרחית שמפנה אצבע מאשימה כלפי גוגל בלבד.

משרדי גוגל
גוגל/ צילום: Shutterstock

שורש ההסכם החל ב- 2017

בשנים אלה, פייסבוק הכריזה על יוזמה לפתיחת ה-Audience Network. בכך, איפשרה למפרסמים מיקוד מבוסס מידע של משתמשי פייסבוק מחוץ לרשת החברתית, באתרים, באפליקציות וברחבי הרשת. כך יכלו לשתף פעולה עם חברות פרסום מקוונות שונות, באופן שנוגס ברווחים של גוגל.

מנכ״ל פייסבוק מארק צוקרברג
מנכ״ל פייסבוק מארק צוקרברג/צילום: רויטרס

אך, לפי כתב התביעה החדש, היוזמה שנתפסה בזמנו כצעד אשר מעודד תחרות בשוק הפרסום הדיגיטלי, היה לא יותר מפרובוקציה שנועדה להקניט את גוגל ולעודד אותה להציע עסקה. שנה מאוחר יותר, העסקה הזו רקמה עור וגידים ונחתמה.

כתוצאה מכך, פייסבוק הסכימה לקצץ ביוזמה החדשה. היא העבירה מיליוני לקוחות לפלטפורמה של גוגל, בתמורה גוגל הקצתה מכסות למען פייסבוק. כך שהצעת המחירים היו בלתי תחרותיים, וכן ניתנו יתרונות נוספים שהיו מובנים במערכת המכרזים.

מנכ״ל גוגל סונדאר פיצ׳אי
מנכ״ל גוגל סונדאר פיצ׳אי/ צילום: AFP

״גוגל ופייסבוק תיאמו מחירים והקצו ביניהן שווקים״.

עיקרי כתב התביעה:

בכתב התביעה נאמר כי גוגל ופייסבוק תיאמו מחירים וחילקו ביניהן שווקים.

"הדומיננטיות הנוכחית של גוגל היא רק ההקדמה לתוכניות העתידיות שלה. לגוגל יש תיאבון לשליטה מוחלטת, והשאיפה שלה היא לשנות את הארכיטקטורה החופשית והפתוחה של הרשת כולה”, הוסיפו בתביעה. בנוסף, הם דורשים מגוגל לבצע שינויים ארגוניים משמעותיים, בנוסף לקנסות ענק. זאת, בכדי להבטיח כי התנהגות בלתי תחרותית תמנע בעתיד.

תגובת גוגל:

גוגל מסרו כי התביעה "חסרת שחר”. החברה תתמודד עם הטענות כלפיה בבית המשפט.כמו כן, דווח בסוכנות הידיעות רויטרס כי תביעת ענק נוספת כנגד גוגל צפויה להיות מוגשת היום, הפעם מטעם קואליציה רחבה של מדינות בארה"ב, וביחס להתנהגות אנטי-תחרותית לתעדוף וקידום המוצרים שלה עצמה על פני אלה של המתחרות.

התביעות נגד גוגל ופייסבוק חושפות פרקטיקות אנטי-תחרותיות בתחומי פעילות שונים. התביעות השונות כבר לא מסתפק בהטלת קנסות. הן דרושות לפירוק החברות מכוחן. אל גל התביעות נגד גוגל ופייסבוק צפויות להצטרף תביעות גם נגד אפל ואמזון. האישומים נגדן דומים, ומתייחסים לחיסול תחרות והסכמים בלתי חוקיים.

עוד כתבות שיעניינו אותך