מבצע ״חוזרים לחיים״

נתניהו מכריז על מבצע "חוזרים לחיים”. כל האוכלוסייה תחוסן עד חודש מרץ. ראש הממשלה הודיע כי סיכם עם מנכ"ל חברת פייזר על הבאת כמות חיסונים שתספיק לכל האוכלוסייה בישראל: "קבענו עם פייזר שישראל תהווה מדינת מודל עולמית”.

מבצע ״חוזרים לחיים״
מבצע ״חוזרים לחיים״ | צילום: istock

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע אמש (חמישי) כי ישראל צפויה לקבל בשבוע הבא משלוח עם כמות משמעותית של מנות חיסון מחברת התרופות פייזר. לדברי נתניהו, "נהיה המדינה הראשונה שיוצאת מהקורונה – ההסכם מאפשר לנו לחסן את כל אזרחי ישראל מעל גיל 16 עד סוף חודש מארס ואולי אף לפני כן".

המבצע ייקרא ״חוזרים לחיים. משלוחי החיסונים יגיעו לארץ ברכבת אווירית, כאשר הראשון בהם יהיה כבר ביום ראשון.

"ישראל תהווה מדינת מודל עולמי לחיסון מהיר של מדינה שלמה, לכן הקדמנו את הגעת החיסונים ואת מספרם", הסביר ראש הממשלה. "הניצחון במרחק נגיעה, לשם כך דרוש מאמץ אחרון של כולם".

"המבצע ייקרא חוזרים לחיים. המטוס הראשון מתוכנן להגיע כבר ביום ראשון ויהיו עוד ברצף. קבענו עם פייזר שישראל תהווה מדינת מודל עולמית. הקדמנו את הגעת החיסונים ואף הגדלנו אותם. ישראל תעזור להביס את נגיף הקורונה. מערכת הבריאות שלנו היא מהמתקדמות בעולם, ממש אור לגויים. בסדר פסח הקרוב, נוכל לשבת עם סבא וסבתא וכשנשאל מה השתנה הלילה הזה – התשובה תהיה הכל השתנה, הלילה הזה כולנו מסובין”, הוא הוסיף.

עוד אמר: "נפתח את הכלכלה, נחזור למקומות העבודה, נחזור למגרשי הכדורגל והכדורסל ולתרבות שכולנו מתגעגעים.  אצלנו הניצחון במרחק נגיע, לשם כך דרוש מאמץ אחרון של כולם. אני קורא לכולם לשמור על הנחיות הסגר, בלי יוצא מן הכלל – הקורונה לא מבדילה בנינו”.

דברי משרד הבריאות

 "לאור הצלחת מבצע החיסונים בישראל וההענות הגבוהה של הציבור להתחסן, וכדי להמנע ממחסור בחיסונים בארץ, פנה משרד הבריאות לחברת פייזר בבקשה להקדים את משלוחי החיסונים. אנו שמחים לבשר שנחתם הסכם עם חברת פייזר להקדמת משלוחי החיסונים החל מחודש ינואר”.

"מערכת הבריאות הישראלית היא מהמובילות בעולם הודות למנגנונים המקצועיים של קופות החולים, בתי החולים, המעבדות ומ.ד.א. אנו מנטרים באופן רציף את תוצאות מבצע החיסונים. הניטור כולל נתונים כלליים אודות נתוני התחלואה במגיפה – מס׳ מאומתים, חולים קשים, נפטרים ומס׳ מחוסנים. ידע זה חשוב לצורך הבנה של נתוני ״עולם אמיתי״ לגבי השפעת החיסון על התמודדות עם המגיפה”, הוסיפו.

70% מהאוכלוסיה בסיכון התחסנו

שר הבריאות יולי אדלשטיין מספר כי:

 "כ-70% מהאוכלוסייה בסיכון כבר קיבלו את החיסון הראשון. הבשורה על הגעה של עוד מאות אלפי חיסונים נותנת לנו זריקת עידוד ותקווה. במוצאי שבת נתחיל לתת את המנה השנייה. בשבוע הבא נחזור לקבוע את התורים החדשים לאוכלוסיות נוספות בתיעדוף, ולא רק לבני 60 ומעלה”.

הגעת המשלוח היא בשורה משמחת בצל הדיבורים על הקפאת התורים. כעת, ככל הנראה יקדימו תורים למתחסנים חדשים. נוסף לכך, במשרד הבריאות ידונו בתעדוף צוותי הוראה, כאשר שר הבריאות יולי אדלשטיין בעד. נתניהו נענה לבקשתו של שר הביטחון בני גנץ לתעדף עובדי הוראה במתן החיסונים. כעת, מורים וגננות יהיו יכולים להתחסן נגד קורונה לצד האוכלוסיות שתועדפו לכך קודם לכן.

מעט נתונים

נתוני משרד הבריאות מראים  כי 36% ממנות החיסון ניתנו לבני פחות מ-60, וזאת בניגוד למטרה המקורית של המבצע ״נותנים כתף״ שתכליתה הייתה לחסן את אוכלוסיות הסיכון בלבד. עוד עולה מהנתונים כי 40% מבני ה-80 ומעלה בישראל, כלומר ארבעה מכל עשרה קשישים אינם מחוסנים.

לצד זאת, מגן דוד אדום הודיע כי סיים את סבב החיסון הראשון לגיל השלישי בכל בתי האבות והדיור המוגן בישראל. בכך הפכה ישראל למדינה הראשונה בעולם שחיסנה בשלב הראשון את כלל מערכי הדיור המוגן בשטחה. בשבוע הבא יחל סבב החיסונים השני, אותו יקבלו הדיירים והעובדים ברחבי הארץ.

עוד כתבות שיעניינו אותך