אודות לקורונה: המוצר הכי בסיסי בתפריט שלנו מתייקר

בשנת 2021 מחירי הקמח יעלו בעד 10%. המשא ומתן עם רשתות השיווק טרם הסתיים. אך ללא ספק הצרכן הקטן ירגיש את עליית המחירים בכיסו. מה יקרה למחירי הלחם האחיד, אילו מוצרים יושפעו, וכיצד הקורונה גם אשמה?

עלייה של10%- 6%

חברות הקמח הודיעו על עלייה של 10%-6% במחירי הקמח. עלייה זו תשפיע על אינספור מוצרים אשר מבוססים על חיטה: פסטות, עוגות, חטיפים, ועוד מגוון רחב של מוצרים, ביניהם גם הלחם האחיד. מחיר החיטה נסק לפני מספר חודשים מ-430 סנט לבּוּשֶׁל (מידת נפח חקלאית, כ-27 ק"ג חיטה) ל-515 סנט – שיא של שנתיים.

צילום: istock

כאמור, טחנות הקמח כבר לפני מספר חודשים התריעו כי מחירי הקמח יעלו בתחילת שנת 2021. כמו כן, הם הודיעו לרשתות השיווק על העלייה, שאמורה להיכנס לתוקף כבר בתחילת השנה. הסיבה שהצרכנים עדיין לא מרגישים את הפגיעה בכיסם היא שרשתות השיווק, מחזיקות מלאי ענק של קמח. כלומר קמח שנקנה לפני העלייה במחירים, מאוחסן במחסנים הלוגיסטיים שלהן.

צפי: עליית המחירים תהיה לאחר חג הפסח

כאשר המלאי המאוחסן ייגמר, דבר שעשוי לקרות בקרוב מאוד, לא תהיה ברירה אלא להעלות מחירים. מנהל באחת מרשתות השיווק טען כי בתוך שבועות או חודשים ספורים, אולי מיד לאחר חג הפסח באפריל, כשהחמץ יחזור למדפים, מחיריהם של מוצרים רבים כמו עוגיות, פסטות, קרקרים ועוד, יעלו.

קמח
קמח | צילום: istock

חברות הקמח רוצות כולן להעלות מחירים. אך, שיעורי העלייה לא יהיו זהים, מדוע? ככל שרשת השיווק גדולה יותר, כך כוח המיקוח שלה מול חברות הקמח חזק יותר. כתוצאה מכך, עליית המחירים תוכל להיות נמוכה יותר. אך, ניתן לומר בוודאות כי מחירי המוצרים מבוססי הקמח יעלו, והצרכן הישראלי צריך להיות מודע לזה. יצרני המזון לא יסכימו לקחת על עצמם את העלייה במחיר וכולנו נשלם ביוקר.

כיצד הקורונה משפיעה על המחירים?

מה יקרה למחירי הלחם האחיד, וכיצד הקורונה אשמה בזה? 80% מהחיטה בארץ מגיעה בייבוא מארה"ב ומאירופה. בשנים האחרונות מגמה זו רק צברה תאוצה. דבר שהפך את ישראל להיות תלויה במחירי החיטה בחו״ל. מחיריהם של מוצרים נוספים, כמו סוכר ומלח, נקבעים גם הם בבורסה העולמי.

לחם | צילום: istock

הסגרים הארוכים בכל העולם גרמו לביקוש אדיר של מוצרי מזון השנה. הגידול בצריכה יצר מחסורים בכמה מדינות בעולם ובכל העולם החל תהליך של התייקרות מוצרים. הגורמים לכך הם כל התהליך הכרוך בהבאת המוצר. משינוע של מכולות, למחירי מוצרי החשמל שמזנקים ואפילו ללחם שכל אחד מאתנו אוכל. הקורונה הזו עולה לנו ביוקר.

הלחם האחיד גם הוא בסיכון. אך, כמו שזכור בסיפור עם החמאה, מוצר מפוקח, הסיכוי להעלות מחירים הוא נמוך במיוחד. במקרה זה, היצרנים הפחיתו בייצור של החמאה בפיקוח, שהפכה עבורם ללא רווחית, כך נוצר מחסור גדול במוצר. לבסוף הפתרון היה אישור להעלאת מחירי מוצרי חמאה מיובאים.

עוד כתבות שיעניינו אותך