השבעת נשיא ארצות הברית ה-46 ג'ו ביידן

ג'וזף רובינט ביידן יושבע בעוד זמן קצר על מדרגות הקפיטול ויחל את כהונתו בבית הלבן. ביידן, בן 78, הוא הנשיא המבוגר ביותר שמושבע לתפקיד בהיסטוריה האמריקנית. אחרי ביידן תישבע אמונים סגנית הנשיא הראשונה אי פעם, קמלה האריס. מוקדם יותר הנשיא היוצא טראמפ הקדים לעזוב את וושינגטון, ולא יקבל את פניו של ביידן.

ג׳ו ביידן הנשיא הנכנס של ארה״ב
ג׳ו ביידן הנשיא הנכנס של ארה״ב

עידן חדש בבית הלבן

ג'וזף רובינט ביידן יושבע היום לנשיאה ה-46 של אמריקה על מדרגות הקפיטול, שרק לפני שבועיים נפרץ בידי תומכיו המשולהבים של הנשיא היוצא, דונלד טראמפ. כזכור, המראות שהגיעו משם טלטלו את אמריקה ואת העולם כולו. לצדו של מנהיג העולם החופשי החדש תעמוד מהיום גם סגנית הנשיא הראשונה בהיסטוריה, קמלה האריס, שתושבע מיד אחריו לתפקיד.

צילום: רויטרס

הנשיא החדש ביידן השתתף מוקדם יותר בטקס בכנסייה בקתדרלת סנט מת'יו בוושינגטון, לצד הגברת הראשונה החדשה ג'יל ביידן וסגנית הנשיא הנכנסת האריס. ביידן, שיהיה הנשיא הקתולי השני בהיסטוריה של אמריקה אחרי ג'ון קנדי, נשא תפילה.לאחר מכן הוא כתב בטוויטר: "זהו יום חדש לאמריקה".

הנשיא הנכנס ביידן ורעייתו ג׳יל בכנסייה
הנשיא הנכנס ביידן ורעייתו ג׳יל בכנסייה | צילום: רויטרס

טראמפ עזב את וושינגטון

הנשיא היוצא טראמפ עזב את וושינגטון ולא נשאר כדי לקבל את פניו של ביידן. לפני מספר שעות, הוא ורעייתו מלאניה המריאו מהבית הלבן במסוק לעבר שדה התעופה שבבסיס הצבאי אנדרוז שבמרילנד, שם נערך להם טקס פרידה קצר.

משם טראמפ ורעייתו המריאו בטיסת אייר פורס 1. זו טיסה אחרונה שלהם לכיוון אחוזת הנופש של הנשיא "מאר-א-לאגו" בפלורידה. לפני שעזב את הבית הלבן, טראמפ שמר על מסורת בה הוא השאיר לנשיא הנכנס ביידן מכתב. כאמור, טרם ידוע מה נאמר במכתב זה.

טקס ההשבעה

טקס ההשבעה של ביידן יחל בשעה 18:30 שעון ישראל. ביריית הפתיחה תשיר ליידי גאגא את ההמנון הלאומי ותינשא תפילה, ובהמשך תופיע וג'ניפר לופז. מעט לפני השבעתו של הנשיא החדש, תושבע קמלה האריס לסגנית הנשיא הראשונה בתולדות ארה"ב. מי שתשביע אותה תהיה סוניה סוטומאיור, השופטת ההיספנית הראשונה בבית המשפט העליון. לבסוף, ב-19:00 בדיוק יושבע ביידן לנשיא ארה"ב ע״י נשיא העליון ג'ון רוברטס, ואז יישא את נאום ההכתרה שלו.

אנשים המקורבים לביידן מספרים כי את נאומו יקדיש להעברת מסר. מטרתו בדבריו היא לאחד את הציבור. זו תהיה עבורו משימה לא פשוטה. הסקרים מראים, כי לפחות חצי מהרפובליקנים מאמינים לטענותיו של טראמפ שהבחירות נגנבו ממנו. יש לציין כי לטענות אלה, לא קיים שום בסיס. גם שופטים שמרנים ונאמני טראמפ לשעבר, דחו אותן בתוקף.

בעקבות הקורונה והחשש הביטחוני הכבד, הפעם לא תיערך אחרי הטקס הצעדה מסורתית של הנשיא הנבחר בשדרות פנסילבניה. בתום ההשבעה, ייסעו ביידן והאריס עם הנשיאים לשעבר ברק אובמה, ג'ורג' בוש הבן, ביל קלינטון ונשותיהם להניח פרחים על קבר החייל האלמוני בבית העלמין ארלינגטון.

משדר מיוחד עם שלל אומנים

לאחר מכן תלווה שיירה צבאית את הביידנים לבית הלבן. בלילה, במקום הנשף המסורתי שבוטל בגלל הקורונה, ישתתפו ביידן והאריס במשדר טלוויזיה מיוחד. המשדר יועבר ברשתות האמריקניות הגדולות תחת הכותרת "חוגגים את אמריקה". טום הנקס ינחה את המשדר. הוא ילווה בעוד שלל אומנים, בהם ג'סטין טימברלייק, דמי לובטו, ג'ון בון ג'ובי וברוס ספרינגסטין.

עוד כתבות שיעניינו אותך