המתה בקלות דעת: התיעוד שהוביל לכתב אישום נגד אריה שיף מערד

שיף בן ה-70 שירה למוות באדם שפרץ לרכבו הואשם היום בביצוע עבירה של המתה בקלות דעת. שיף צולם כשהוא יוצא מהקרוואן עם אקדחו האישי בעקבות רעש שהקימו שלושת הפורצים, ובעת הירי. העונש המרבי על עבירה זו עומד על 12 שנות מאסר. סנגוריו של שיף: "היה בודד במערכה״.

אריה שיף- תיעוד הירי
אריה שיף- תיעוד הירי

התיעוד שהוביל לאישום

כחודש וחצי אחרי שירה למוות במוחמד אלאטרש שפרץ לרכבו. היום (חמישי) הואשם אריה שיף בן ה-70 מערד בביצוע עבירה של המתה בקלות דעת בבית המשפט המחוזי בבאר שבע. על פי כתב האישום, הנאשם יצא מביתו הארעי, צעד לעבר הרכב הפרוץ, כשהוא במרחק של כ -3 מטרים מהמנוח, הניף את נשקו תוך כדי דריכה והכנסת כדור לבית הבליעה, פתח את נצרת האקדח וירה.

השתלשלות האירוע

רכבם של חוליית גנבים הגיעה לביתם של שיף ואשתו שישנו באופן זמני בקרוון מחוץ לבית. שניות לאחר מכך הגבנים הצליחו לפרוץ את רכבם של שיף וזוגתו. בו בעת, שיף יוצא מהקרוון ובידו אקדחו האישי שנשא ברישיון וללא משקפי הראייה שלו. הוא עמד במקביל לרכב וירה מצד ימין של הרכב לחלק השמאלי, לכיוון הנהג ופגע בראשו. כשהרכב ובתוכו הגנבים החל להימלט, הנאשם ירה עוד מספר כדורים לעברם.

בכתב האישום נכתב

"בחצות הליל שבין 28 ל-29 בנובמבר 2020, הגיעו שלושה אנשים ברכבם לקרבת ביתו של הנאשם בערד על מנת לפרוץ ולגנוב את רכבו. בין הפורצים היה גם מוחמד אלאטראש, שהיה רעול פנים. המנוח שבר את חלון הנהג של הרכב באמצעות מפתח צינורות והתפרץ לרכב על מנת לגנבו. פורץ נוסף הצטרף ועמד לצידו של המנוח מחוץ לרכב”.

עוד עולה בכתב האישום:

אריה שיף, מתנדב בעברו במשטרת ישראל במשך שנים רבות, החזיק אקדח ברישיון בקוטר 9.

"בליל האירוע, בסמוך לחצות, שהו הנאשם ואשתו בקרוואן אשר חנה מאחורי הרכב, אך היה מנותק ממנו. מספר שניות לאחר הגעתם של הפורצים למקום, בשל הרעש שהקימו הפורצים, העירה אשתו של הנאשם את הנאשם משנתו.

"שיף הציץ מחלון הקרוואן, שמע את רעשי הפריצה לרכב וראה את רכבם של הפורצים עומד בסמוך לרכב. הנאשם נטל את הנשק, אשר היה באותה העת מתחת לכרית במיטתו. יצא מהקרוואן, צעד על המדרכה כ-7 מטרים, והתקרב אל הרכב תוך כדי שהוא צועק מספר פעמים 'עצור'. הנאשם הגיע בסמוך לדלת הנוסע הקדמית, הסתכל לתוך הרכב, כאשר אור תקרת הרכב דולק. הוא ראה כי בתוך הרכב יושב המנוח בכיסא הנהג. בין הרכב ובין רכב הפורצים עמד פורץ נוסף.

אריה שיף- תיעוד הירי
אריה שיף- תיעוד הירי

 

"הנאשם צעד שני צעדים לאחור, כשהוא במרחק של כשלושה מטרים מהמנוח, הניף את נשקו תוך כדי דריכה והכנסת כדור לבית הבליעה ופתח את נצרת האקדח. במקביל, סגר המנוח את דלת הנהג והרכב התחיל בדרדור קדימה בכביש מבלי שהוא מונע. בשלב זה צעד הנאשם צעד לפנים, הרים את ידו הימנית אשר אחזה בנשק וירה  כדור אחד לעבר הרכב לאזור בו ישב המנוח.

"הקליע חדר דרך חלקה העליון של שמשת חלון הדלת הקדמית ימנית של הרכב. פגע בצדו הימני של מצחו של המנוח, ונותר בתוך ראשו".

אלאטרש בעל עבר פלילי עשיר

מוחמד אלאטרש היה בעל עבר פלילי עשיר בעבירות רכוש, התפרצות לרכב והתפרצויות לדירה. הוא הורשע בעבר גם באיומים ברצח על בת הזוג שלו. בנוסף, נעצר שנה שעברה בחשד לתקיפת אשתו. אלאטרש ריצה עונשי מאסר פעמיים בעברו. בשנת 2017 נגזרו עליו שבעה חודשי מאסר בגין איומים על בת זוגו. בשנת 2012 נגזרה עליו שנת מאסר במסגרת הסדר טיעון שבמסגרתו אוחדו כמה תיקי עבירות רכוש שהיו לו. במסגרת העונש שקיבל, אלאטרש התחייב גם שלא לבצע עבירות רכוש כמו אלה שבהן הורשע.

השוטרים אשר הגיעו ראשונים לזירה, הזהירו את כוחות ההצלה. הם ביקשו מהם שלא להתקרב לרכב שבו שהה אלאטרש. זאת ויש חשש שהוא חמוש. במשטרה ובפרקליטות נשמעו חילוקי דעות באשר לחומרת מעשיו של שיף. בפרקליטות גרסו כי יש להחמיר את סעיפי האישום לרצח מדרגה ראשונה. לעומת זאת, במשטרה ביקשו להקל בסעיפי האישום ולדרוש עבירה קלה יותר.

בפרקליטות מחוז דרום ערכו שימוע לאחר שהתלבטו האם להאשים את שיף בעבירה של רצח או בעבירה של המתה בקלות דעת. משמעותו של הרשאה בגין רצח הוא עונש שעלול להגיע עד 20 שנות מאסר. העונש המרבי על המתה בקלות דעת הוא 12 שנות מאסר.

עוד כתבות שיעניינו אותך