הזמן אוזל: חשש שתקציב המדינה לא יאושר בזמן – ונצא לבחירות

שר האוצר כ"ץ מבטיח כבר חודש להתחיל לעבוד על תקציב 2021 • אולם במשרדו מביעים פסימיות לגבי האפשרות שתקציב מסודר יעבור במועד שנקבע • אם לא יאושר תקציב עד סוף דצמבר מדינת ישראל תצא לבחירות.

"בקרוב נתחיל לעבוד על תוכנית תקציב 2021, עם כל ההתאמות והראייה הכוללת הנדרשים עקב התמשכות הקורונה לתוך שנת 2021" – כך נאם שר האוצר, ישראל כ"ץ, מתוך הסוכה בביתו. למרות דבריו של כ"ץ, האווירה בקרב אנשי המקצוע במשרד האוצר פסימית בכל הנוגע להכנת תקציב המדינה לשנה הבאה.

גם אם יאפשרו לפקידי האוצר להכין תקציב, הוא יישאר בן-ערובה בידי הפוליטיקאים שיבחרו אם לאשרו או לפרק את הממשלה בהתאם לאינטרסים

המועד לתחילת הכנת תקציב המדינה לשנה הבאה כבר עבר, אף כי במשרד עדיין לא החלו לעבוד עליו. גורמים שונים באוצר מודים כי לא נותר זמן מספק להגיש את תקציב 2021 בצורה מאורגנת עד ל-23 דצמבר. לולא יאושר התקציב עד לתאריך זה, תתפרק הממשלה וישראל תצא שוב למערכת בחירות.

אמר כ"ץ כי אנשי משרדו יחלו להכין את התקציב באמצע ספטמבר. אולם השבועות חלפו ודבר לא השתנה בנושא. פנינו ללשכתו של כ"ץ בשאלה מה מעכב כעת את הכנת התקציב ונענינו כי לאור החלטת הממשלה על סגר, משרד האוצר עסק בהתאמת התוכנית הכלכלית למצב עמו יצטרך המשק להתמודד.

בסביבת השר אמרו שייתכן שיחלו לעבוד על התקציב בימים הקרובים, בהתאם למצב הבריאותי, להשלכות המשבר והאם יהיו הנחיות קורונה נוספות – שמשתנות במחוזותינו כידוע על בסיס קבוע.

מאבק פוליטי במסווה כלכלי 

תחילה סירב כ"ץ להנחות את אנשי משרדו להכין תקציב, והערכות בעולם הפוליטי טענו שכך שמר שר האוצר את קלף היציאה לבחירות עבור ראש הממשלה, בנימין נתניהו. כעת, גם אם הנחיה לעבוד על התקציב ניתנה, בפועל מרגישים במשרד האוצר שדבר לא השתנה ועדיין כלום לא קורה.

אחת הסיבות לכך עשויה להיות שלא ברור בדיוק איך אמור להיראות התקציב ומהם קווי היסוד המנחים עבורו, בהתחשב בהשלכות הקורונה. התשובות לשאלות אלה יוכרעו לא רק בידי שר האוצר אלא גם בהסכמות בממשלה, בין נתניהו לראש הממשלה החליפי בני גנץ. ככל הידוע, הסכמות שכאלה לא קיימות עדיין או שאינן עדכניות.

כבר היינו בסיפור הזה לפני חודשיים. נתניהו וגנץ התקוטטו פוליטית במסווה של דיון מקצועי על תקציב המדינה, ממשלת האחדות כמעט התפרקה, וברגע האחרון הוחלט על דחיית ההכרעה התקציבית לדצמבר. אף אחד לא יופתע אם שוב תגיע הסאגה לסופה רק בשנייה האחרונה. אלא שבמשחקים הפוליטיים, המפסידה היא כלכלת ישראל.

מדינת ישראל מתנהלת כבר כמעט שנה ללא תקציב מדינה מסודר. במידה ולא יאושר תקציב בזמן, ישראל של שנת 2021 תיאלץ להתבסס על תקציב המשכי שנקבע עוד בתחילת 2018, הרבה לפני שמישהו דמיין את מגפת הקורונה. התקציב ה"זמני" הנוכחי מאפשר לממשלה להוציא בכל חודש 1/12 מתקציב השנה שעברה, שאושר לפני שנתיים וחצי, וימשיך להוות את הבסיס לתקציב 2021 במקרה של  בחירות.

עוד כתבות שיעניינו אותך