אושר בממשלה: הסגר יוארך ב-10 ימים

הממשלה אישרה הערב פה אחד כי הסגר יוארך עד לסוף החודש. נוסעים לישראל יידרשו לעבור בדיקת קורונה 72 שעות לפני ההמראה. השרים דרשו מהמפכ"ל והשר לביטחון הפנים יותר אכיפה. נתניהו: "מנהיגי מדינות אומרים 'שום דבר לא עוזר. לא סגר לילה, לא דיפרנציאלי וגם האכיפה לא עזרה'".

מחסום משטרתי
מחסום משטרתי | צילום: דוברות המשטרה

הסגר המהודק יימשך עד ה-31 לינואר

הממשלה אישרה הערב (יום ג') את הצעת ראש הממשלה בנימין נתניהו להאריך ב-10 ימים את הסגר המהודק. כלומר, ההגבלות החמורות שהיו אמורות לפוג אחרי שבועיים ביום חמישי הקרוב, יימשכו עד יום ראשון 31 בינואר בחצות. בנוסף הוחלט להדק עוד את ההגבלות, ותחל חובת בדיקת קורונה שלילית של 72 שעות לפני המראה מחו"ל לישראל.

שר הפנים ויו"ר ש"ס אריה דרעי אמר לפני ההצבעה:

"תמכתי בסגר אבל נמנעתי בהצבעה הקודמת בגלל סגירת בתי הכנסת. היום, לאור הדחיפות הגדולה, אני מוותר על המחאה. אני והשר אביטן נצביע לאור הנחיית הרבנים בעד הסגר".

"זה חילול השם מה שעושים לנו הציבור החרדי. לא בגללנו הסגר, זה בגלל המוטציה שמפושטת בכל הארץ. ההסתה נגד החרדים שוברת שיאים בימים האחרונים ולצערי לא מדובר רק בחברי אופוזיציה, אלא גם באנשים שיושבים כאן בישיבת הממשלה. רוב הציבור החרדי מקפיד הקפדה גדולה על כל הנחיות משרד הבריאות”, הוא הוסיף.

שר החקלאות אלון שוסטר אמר: "צריך לפעול ביד ברזל נגד מפרי חוק. אנחנו לא בסוף האירוע, אלא בפני חודשים של מוות. חייבות להיות אכיפה מוגברת וסנקציות חריפות יותר. יש פער בלתי נסבל בין ערים ושכונות עם ריכוזי חיסון נמוכים, תחלואה גבוהה ואכיפה נמוכה. צריך להגביר את המאמץ ההסברתי והלוגיסטי".

השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה התנגד לביקורת שהופנתה ממספר שרים אודות היעדר אכיפה ראויה למפרי הסגר.

"אני מבין שאתם מנסים לייצר תמונה מוטה שהגיעה ממשרד המשפטים, שזה רק דו"חות", אמר אוחנה. "פעלנו רבות בערים אדומות, אכיפה זה לא רק בדו"חות אלא גם בנוכחות משטרתית. קיימתי הבוקר דיון עם המפכ"ל בנושא האכיפה. בחודש ינואר 79% מהאכיפה הייתה בערים אדומות וכתומות".

המפכ"ל רב-ניצב קובי שבתאי אמר:

יעקב שבתאי שמועמד למפכ״לות המשטרה/ צילום: דוברות המשטרה

”הסגר עם כל ההגבלות מבוצע ברגישות ונחישות. אף אחד לא רוצה לתקוע את מדינת ישראל. לגבי האכיפה – אירוע כמו אתמול (חתונה רבת משתתפים בבני ברק – א"א) מקומם, לראות קבוצה סוררת ששמה פס. במקומות האלה, איפה שאנחנו יודעים, אנחנו פועלים בנחישות".

ראש הממשלה נתניהו התייחס לדברים:

ראש הממשלה בינימין נתניהו
נתניהו/ צילום: אוליבר פיטוסי

"אתם מדברים פה על אכיפה. אני מדבר עם מנהיגי מדינות שאומרים 'שום דבר לא עוזר', לא סגר לילה, לא דיפרנציאלי, לא משנה כל צבעי הרמזור. כולם אומרים ששום דבר לא עזר והם אומרים זאת מניסיון. גם האכיפה לא עזרה, תמיד יש קבוצות שונות באוכלוסייה ששומרות פחות במדינות דמוקרטיות״.

השר לשיתוף פעולה אזורי אופיר אקוניס היה היחיד שלא השתתף בהצבעה ולא תמך בה. אקוניס לא הסכים להמשך הסגר בערים ירוקות ולכן בחר שלא להשתתף בהצבעה.

בני גנץ אמר בדיון כי הוא דורש להגביר את האכיפה במגזר החרדי וכן להגביר נוכחות המשטרתית ומתן קנסות. הוא הוסיף כי יש להגביל את הכניסה והיציאה מהארץ.

בני גנץ
בני גנץ/ צילום: AFP

"אני דורש אכיפה במקומות שמפרים את הסגר", אמר גנץ. "אין משמעת והתנהלות ראויה. אלו חיי אדם. צריכים להסתכל על נושא היציאה מהסגר וההיערכות לתו הירוק. אם תהיה אכיפה ומשמעת – נוכל לסיים את הסגר תוך 9-7 ימים".

מקדם ההדבקה במגמת ירידה

פרויקטור הקורונה פרופ' נחמן אש ציין כי נכון לימים אלה, מקדם ההדבקה נמצא במגמת ירידה. לטענתו, השפעת הסגר תורגש כבר בימים הקרובים, לכן, המליץ להאריך את הסגר בשבועיים, עד 4 בפברואר. "הציבור עייף, אין ספק, ההיענות תהיה יותר נמוכה, אבל הנתונים לא מאפשרים אחרת”.

הפרויקטור אש
הפרויקטור אש/ צילום: יונתן זינדל פלאש 90

הסגר המהודק היה אמור להסתיים ביום חמישי השבוע, אך נתוני התחלואה הובילו להארכתו. מקדם ההדבקה הכללי ירד ל-1.05, אך הסימנים לשיפור בנתונים עדיין לא ניכרים. כזכור, אתמול נרשם שיא של יותר מ-10,000 נדבקים חדשים ביממה אחת, ובתי החולים מדווחים על עומסים במחלקות הקורונה.

עוד כתבות שיעניינו אותך