ברגע האחרון: הסגר הוארך עד ראשון בבוקר

בדקה ה-90 ובתום דיון סוער, הושגה הכרעה להאריך את מגבלות הסגר למשך סוף השבוע. החל מראשון הקרוב תבוטל מגבלת המרחק ויחודש הטייק אווי, טרם הוחלט אם מוסדות החינוך לגיל הרך ייפתחו

הממשלה החליטה: הסגר יימשך בסוף השבוע

בתום דיון סוער ולאחר שתי הצבעות, השרים החליטו הלילה (שישי) כי הסגר השלישי יוארך עד ליום ראשון בשעה 7:00 בבוקר. על פי מתווה משרד הבריאות, ביום ראשון תוסר מגבלת האלף מטרים ויבוטל איסור השהייה בבתים של אחרים. תחודש רכישת מזון בטייק אווי ומקומות עבודה ללא קבלת קהל יורשו לפעול. מוסדות החינוך לגיל הרך לא ייפתחו ביום ראשון ופתיחתם תסוכם בין משרדי החינוך והבריאות בהמשך.

אלה ההקלות שייכנסו לתוקף מיום ראשון בשעה 7:00 בבוקר:

  1. ביטול מגבלת המרחק של 1,000 מטר מהבית ויבוטל איסור השהייה בביתו של אדם אחר.
  2. פתיחת מקומות עבודה ללא קבלת קהל.
  3. יאושר מתן שירותים של "אחד על אחד".
  4. יותר איסוף עצמי (טייק אוויי) מחנויות וממסעדות.
  5. ייפתחו צימרים לאירוח משפחות גרעיניות.
  6. ייפתחו שמורות הטבע והגנים הלאומיים באוויר הפתוח.

בישיבת הממשלה, ההצבעה הראשונה עברה ברוב קולות. אך, שרי כחול לבן התנגדו להצעה. כתוצאה מכך, החל ויכוח משפטי סביב עקרון הפריטטיות של הממשלה, שמחייבת את הסכמת שני הגושים.

כתוצאה מכך, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט התערב, ופסל את ההצבעה. זאת, מפני שחוק יסוד הממשלה קובע שההצבעה היא גושית, לכן מחייבת גם את הסכמת כחול לבן. ראש הממשלה תקף את מנדלבליט ואת גנץ במילים חריפות: "האחריות תהיה עליכם. אינני מקבל את העמדה של היועץ, אבל אני מוכן לעשות מאמץ נוסף להגיע להסכמה”.

בעיצומו של הדיון הלילי נרשמו חילופי האשמות קשים בין נתניהו לגנץ ובין שרים נוספים. נתניהו טען שגנץ תכנן את הפיצוץ עם יועצו האסטרטגי ומנגד בכחול לבן האשימו כי מדובר בתרגיל שאותו רקח נתניהו. לדבריהם, נתניהו דחה בכוונה את ישיבת הממשלה מרביעי לחמישי ואז גרר אותה לתוך הלילה והורה על הצבעה באופן בלתי חוקי. זאת בכדי להפיל את האשם עליהם.

נתניהו תקף את גנץ ואמר:

נתניהו וגנץ
נתניהו וגנץ

"בכל פעם שרצינו לעצור את התחלואה בזמן – אתם התנגדתם. אנחנו מבינים שאתם לוקחים קו לעומתי, אנחנו מבינים מה האסטרטגיה שלכם. כל פעם שרצינו לעצור את התחלואה בזמן – אתם התנגדתם. שמעתם את שרון (אלרעי-פרייס) מדברת מדם על ליבה כדי להציל חיים ואתם מתנגדים".

עקב התלהטות הרוחות, הממשלה יצאה להפסקה בדיונים. זה לאחר שהמשיכו עימותים בין השרים. מצד אחד עמדו השרים גנץ וכ"ץ שמנסים לדחוף לחידוש פעילות המסחר כבר מתחילת השבוע הבא, כשמנגד שר הבריאות אדלשטיין אשר מתבצר בעמדתו שלא לאפשר את פתיחת המסחר.

ראש הממשלה נתניהו צעק על השר גנץ:

"הציבור מבין היטב מה המשחק שלכם, אתם דנים הרבה ישראלים לתחלואה קשה, למוות; אתם מביאים לסגר רביעי". בכיר בכחול לבן: "זה תרגיל של ביבי מא׳ ועד ת׳ – הוא כינס ממשלה מיד ומנסה לכפות את הארכת הסגר".

עוד כתבות שיעניינו אותך