איילת שקד – או שכן , או שלא … אולטימטום לממשלת שינוי .

איילת שקד , שרת המשפטים לשעבר ומבהירה חד משמעית כי לא תתמוך בממשלת שינוי במידה ולא יובטח לה תקבל את המקום בוועדה שנשמר ליו"ר העבודה מירב מיכאלי ברקע הלחצים על מפלגתה, המשטרה העלתה את רמת האיום על שקד ל-5 מתוך 6 הערכה: לא על כך יקום ויפול דבר – ח"כ יאיר לפיד צפוי להודיע מחר על הצלחת המאמצים להקים ממשלה .

בשיחה סגורה עם פעילי מפלגת ימינה, כי היא דורשת את מקומה של יו"ר העבודה, חברת הכנסת מרב מיכאלי, בוועדה למינוי שופטים, או שלא תתמוך בהקמת ממשלה. מצידה של מפלגתה של שקד לא מדובר במכשול חדש, אלא בדרישה לחזור לנקודה בה הופסק המשא ומתן הקואליציוני לפני כשבועיים.

נזכיר כי במהלך מבצע "שומר החומות" הודיע יו"ר ימינה נפתלי בנט כי מפלגתו עצרה את שיחות המו"מ על הקמת ממשלת השינוי עם ח"כ יאיר לפיד. ציטוט מדבריו של נפתלי בנט לפני כשבועיים בדיוק : "ממשלת השינוי ירדה מהפרק". אור לימים האחרונים חזר בו בנט מאמירה זו וביקש לחדש את המו"מ מאותה הנקודה בה עצר.

חברותה של שקד בוועדה למינוי שופטים חשובה למפלגות הימין, זאת מכיוון שהן חפצות בשלושה נציגים ימנים, שיהיה ביכולתם להטיל וטו בכל הקשור לבחירת שופטים לבית המשפט העליון. הדרישה של שקד מתואמת עם יו"ר המפלגה נפתלי בנט. בגוש השינוי מעריכים כי בסופו של דבר יהיה ניתן לפתור את העניין וכי זה לא ימנע מלפיד להכריז ביום רביעי הקרוב שעלה לידו להרכיב ממשלה.

בד בבד , בהבעת עמדה ראשונית לעניין הצטרפות יו"ר המפלגתה לממשלת השינוי , אמרה שקד בשיחות סגורות כי "עוד לא התייאשה בניסיון להקים ממשלת ימין".  לצד זאת , הצהירה על נאמנותה לבנט : "זה לא אירוע פוליטי קל עבורי אבל אין כרגע ברירה אחרת. עשיתי כל מאמץ להקים ממשלת ימין ועדיין לא אמרתי נואש , אם זה יהיה המוצא האחרון, אגבה את בנט במהלך ולא אגרור את ישראל לבחירות חמישיות".

מיכאלי בתגובה:  "המפתח לממשלה הזאת – ממשלה בלי שנאה ועם הרבה מאוד רצון טוב , מפלגת העבודה מחויבת לחלוטין לעשות כל מאמץ עדיין כדי שהדבר הזה יקרה".

 

במקביל להתרחשות בזירה הפוליטית, מודיעה הערבה משטרת ישראל כי רמת האיום על שקד עלתה ל-5 מתוך 6 – רמת איום זו מחייבת את המשטרה להציב כוח סיור סמוך לביתה של הגברת שקד .

עוד כתבות שיעניינו אותך